ויקיליקס: "הקומנדו הישראלי השמיד מתקני גרעין באירן"

הדלפות טריות של אתר "ויקיליקס" חושפות לכאורה כי כוחות קומנדו ישראלים פעלו בלב אירן, בשיתוף מורדים כורדים, והשמידו מתקני גרעין תת-קרקעיים. עוד לפי המסמכים של חברת המודיעין Stratfor, הודו ורוסיה דווקא דוחפות לפעולה ישראלית בסוריה

מתקן גרעין אירני. ארכיון (רויטרס)

לפי מסמכים שפורסמו הלילה באתר ההדלפות "ויקילקס", ייתכן שישראל כבר פעלה בעומק אירן. במסמכים נטען כי צוותי קומנדו ישראלים "השמידו מתקני גרעין" בשטח המדינה.

המסמכים מגיעים מחברת Stratfor - מכון מחקר וחברת מודיעין אזרחית. לפי אחד המסמכים, מקור אמר לאיש המודיעין כריס פרנהאם כי תשתית הגרעין האירנית נהרסה. לדבריו, כוחות קומנדו ישראלים שיתפו פעולה עם מורדים כורדים והרסו מספר מתקני גרעין תת-קרקעיים ברפובליקה האסלאמית.

הדברים נחשפו, לפי הפרסום, במסגרת מסמך שנכתב על התבטאותו של שר הביטחון אהוד ברק לאחר אחד הפיצוצים המסתוריים במדינה, אז אמר "כן יירבו". "בתקשורת הפתוחה רבים דוחפים ומצפים שישראל תתקוף באופן נרחב באירן", כתב פרנהאם. "אפילו אם לישראלים יש את היכולת והם מוכנים לתקיפה באוויר, בים וביבשה, אין צורך במתקפה כזו בעת הזו, לאחר פעולות הקומנדו".

באותו מסמך נטען גם ש"בניגוד לכל הנטען בדיווחים בתקשורת ונגד כל ידע ציבורי, מי שמקדם מתקפה ישראלית בסוריה זה ציר המדינות הודו-רוסיה-טורקיה-ערב הסעודית. ציר ארה"ב-גרמניה-צרפת-סין מתנגד למתקפה כזו מסיבות מובנות. לא רבים האנשים שיודעים שרוסיה היא אחת השותפות הצבאיות הגדולות של ישראל, והודו היא הלקוחה הגדולה ביותר שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת