אירן: "המוסד חיסל את מדעני הגרעין דרך אזרבייג'ן"

רשת חדשות ברפובליקה האיסלאמית דיווחה כי שירותי המודיעין המקומיים הצליחו להתחקות אחר סוכני מוסד שמשטח שכנתם הצפונית הפעילו את המתנקשים במדעני הגרעין. בעקבות זאת, זומן השגריר האזרי בטהרן לשיחת נזיפה ובירור

מחמוד אחמדינג'אד, נשיא אירן (AP)

אחרי שכבר גלגלו באופן רשמי את האחריות לחיסול מדעני הגרעין לפתחה של ישראל, טוענים בכירי מודיעין באירן כי הצליחו להתחקות אחר הגורם שהפעיל לכאורה את המתנקשים בכמה מהם. לטענתם, מוליכות העקבות אל סוכני המוסד הישראלי המוצבים באזרבייג'ן.

רשת החדשות האירנית "Press TV" דיווחה כי בטהרן קראו להסגרתו של ג'עפר חוזשזבאן, אזרח אירני שלטענת שלטון האייתולות גויס לשורות המוסד ופועל בשירותו בחסות כוחות הביטחון האזריים.

סגן ראש המועצה לביטחון לאומי באירן, אסמעיל קווסארי, אמר כי בימים האחרונים הצליחו גורמי הביטחון של הרפובליקה האיסלאמית לאסוף לידיהם מסמכים המוכיחים לכאורה כי בכירים באזרבייג'ן סייעו לסוכני מוסד ו-CIA להוציא לפועל את סדרת ההתנקשויות במדעי הגרעין - ובהם גם האחרון: מוסטפה אחמדי רושן.

האם אזרבייג'ן מהווה מרכז איסוף המודיעין על אירן?

לפי הדיווח, בשל הפרטים שחשפו מנגנוני הביטחון באירן זומן שגריר אזרבייג'ן בטהרן לשיחת בירור במשרד החוץ המקומי - שם הטיחו בו האשמות שלפיהם מעניקים השלטונות בארצו מקלט "למתנקשי המוסד" וסייעו להם בהקצאת זירה מתאימה לערוך בה אימונים.

רשת החדשות האירנית ציטטה גם תחקיר שערך ה"טיימס" הלונדוני ופורסם לפני כשבועיים, שממנו עלה כי אזרבייג'ן מהווה בסיס חשוב עבור ישראל ופעולותיה ריגול שונות שהיא מבצעת באירן. בדיווח צוטט אדם בשם "שמעון", שלטענתו - עובד כסוכן במוסד.

"עבודת המודיעין הגיעה לרגע האמת", הוא אמר לעיתון הבריטי - והתייחס לכאורה לפעולות באזרבייג'ן. "אנו מקפידים לשמור על שקט בכל הנוגע לנוכחות שלנו כאן, שחשיבותה משמעותית ביותר. בשנה האחרונה תגברנו את סדר הכוחות כאן, מה שמאפשר לנו לפעול קרוב מאוד לאירן. הגבול בין שתי המדינות פרוץ באופן מעורר תמיהה, ודרכו זורם מידע רב בזכות אנשים שחוצים אותו דרך קבע מבלי שיהיה לכך כמעט כל פיקוח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת