אחרי עדנאן: עצירה פלסטינית נוספת שובתת רעב

הנא שלבי מכפר באזור ג'נין שוחררה רק לאחרונה במסגרת עסקת שליט. לפני כשבועיים לכד אותה כוח צה"ל בטענה שנשקפת ממנה "סכנה מהותית לביטחון", ומאז היא מוחזקת במעצר מינהלי. הוריה הצטרפו גם הם לשביתת הרעב: "נמשיך עד לשחרורה של בתי וביטול המעצר המינהלי שבו היא מוחזקת, בניגוד לכל כללי החוק הבינלאומי"

אמה של הנא שלבי עם תמונתה (חדשות 2)

שלושה ימים בלבד חלפו מאז הפסיק איש הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן את שביתת הרעב בת 66 הימים שגזר על עצמו, ובמקביל החלה עצירה פלסטינית אחרת לנקוט צעד מחאה זהה. הנא שלבי, בת 30,  נלכדה על ידי כוח צה"ל לפני כ-10 ימים ומאז מוחזקת במעצר מינהלי.

כמו עדנאן, גם היא פעילה בג'יהאד האיסלאמי - והושבה למעצר חודשים ספורים אחרי ששוחררה במסגרת עסקת שליט. בצה"ל אמרו כי היא "מהווה סכנה מהותית לביטחון האזור".

שביתת הרעב שעליה הכריזה שלבי נמשכת כבר שלושה ימים. אתר "פלסטין היום" מדווח כי צעד דומה נוקטים גם שני הוריה, שהקימו לשם כך אוהל מחאה בכפר בורוקין שממערב לג'נין. בראיון לאתר הפלסטיני אמר אבי פעילת הג'יהאד כי "אמשיך לשבות רעב עד שחרורה של בתי וביטול המעצר המינהלי שבו היא מוחזקת - בניגוד לכל כללי החוק הבינלאומי".

"מצבה הבריאותי הקשה רק מחמיר"

האב האשים גם כי מעצרה של בתו "מהווה הפרה ברורה ובוטה של עסקת שליט, שבמסגרתה התחייבה ישראל שלא ללכוד עצורים לשעבר". הוא סיפר כי פנה לעזרת ארגוני זכויות אדם שונים כדי להביא לשחרורה של בתו, שלדבריו "נמצאת במצב בריאותי קשה שכעת רק הולך ומחמיר".

שחרורו של חאדר עדנאן, מי שמהווה מקור להשראה עבור שלבי, הושג בזכות סיכום בין עורכי דינו לבין גורמים במערכת הביטחון - שלפיו יפסיק את שביתת הרעב שלו בתמורה, ישוחרר ממעצר באפריל הקרוב.

פרקליטו של עדנאן, ג'וואד בולוס, אמר בריאיון לערוץ החדשות: "איני יודע מדוע הוא נעצר עד עכשיו. הוא נחשד כפעיל בכיר בג'יהאד האסלאמי ותו לא. אין שום עובדות, אין שום ראיות, אין חקירה וזה מצער. מדובר בתהליך של מו"מ שניהלתי מול הפרקליטות, לא היה קל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת