דוח סבא"א: "אירן מאיצה תכנית הגרעין - כנראה לנשק גרעיני"

בארצות הברית לוחצים על ישראל שלא לצאת לפעולה צבאית, אך באירן ממשיכים להרחיב את פעילות תכנית הגרעין. ע"פ דוח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הרפובליקה האסלאמית מרחיבה התכנית – "שעלולה לשמש לפיתוח נשק גרעיני", לשון הדוח. חמנאי: זכותנו להחזיק בגרעין, איננו רוצים פצצה

ממשיכה לצפצף על העולם: דוח חדש שחיברו פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ואשר מתפרסם הערב, מעלה כי בארבעת החודשים האחרונים הרחיבה אירן במהירות את פעילות תכנית הגרעין שלה, שעלולה לשמש לפיתוח נשק גרעיני, כך מדווחת הערב סוכנות הידיעות AP.

מדובר בדוח נוסף המאשש את כוונותיה של אירן להשיג נשק גרעיני. בחודש נובמבר בשנה שעברה פרסמה סבא"א את הדוח החמור ביותר שלה אודות תכנית הגרעין האירנית, ולפיו אירן פועלת לייצור נשק גרעיני באופן חשאי, ולשם כך רכשה חומר וידע בסודיות, העבירה מתקני גרעין לבונקרים תת-קרקעיים וביצעה ניסויים גרעיניים.

בגרמניה הביעו הערב דאגה מפרסום הדוח. "גרמניה מודאגת מאוד מהדוח האחרון של סבא"א", אמר שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה. "אנחנו חושבים שאירן צריכה להבין שהמפתח לסיום הסנקציות עליה מצוי בידיה. חלה עליה החובה לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית".

נתניהו לשרים: לא לדבר על אירן

בינתיים, בישראל מנסים לשמור על טונים נמוכים בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האירני. ראש הממשלה נתניהו רענן אמש את ההנחיה לשרים שלא לדבר על אירן. הפטפטת והוויכוח שמדי פעם פורץ לכותרות, מזיק במיוחד לקראת הפגישה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בעוד שבוע וקצת.

לקראת הפגישה בין השניים בראשית חודש מרס, אומר הערב גורם מדיני בכיר כי אין מחלוקת בין ישראל לארצות הברית בעניין המודיעין על תכנית הגרעין האירנית.

"גם ישראל יודעת שטרם החלה ה'פריצה' האירנית לנשק געיני, לפיתוח גלוי של מתקן וראש קרב גרעיני", אומר הגורם המדיני לחדשות 2. "אבל יש הסכמה שאירן מתקדמת בכל הנתיבים, כדי שתוכל לעשות זאת בזמן קצר - וזה האיום האמיתי".

בשבוע הבא ייצא שר הביטחון אהוד ברק לוושינגטון, להמשך תיאום וליבון הסוגיה. בעוד עשרה ימים יגיעו גם הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו לבית הלבן, וזאת עשויה להיות הזדמנות לקבוע את הקווים האדומים המשותפים:

• ישראל תדרוש החרפה והאצה של הסנקציות על אירן, בעוד שארצות הברית תדרוש זמן לבחינת השפעתן.

• בעניין התקיפה - ישראל לא מוכנה להתחייב למגבלות, בעוד שארצות הברית תדרוש תיאום ודיווח.

• בעניין גיוס העולם - האמריקנים מבקשים מישראל לא להפריע, אולי אפילו לעזור.

הכימיה בין נתניהו לאובמה בינתיים, לא משהו. אבל השניים יכולים להפתיע ב"ירח דבש מאוחר". זה טוב לשניהם, אבל לא ברור אם הם מסוגלים.

פקחי סבא"א שבו ללא תוצאות מטהרן

אמש סיימו פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית את משימתם באירן, לאחר כישלון השיחות על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. ארה"ב מתחה ביקורת על אירן לאחר שובם של פקחי הסוכנות למשרדים בווינה. "מדובר בניסיון נוסף של אירן לסרב לציית למחויבויות הבינלאומיות בנושא הגרעין", נמסר בהודעת מחלקת המדינה האמריקנית.

צוות הפקחים קיווה בימים האחרונים לבחון מתקן גרעיני אירני בעיר פרצ'ין, דרומית-מזרחית לטהרן, שם מאמינה הסוכנות כי המשטר עורך ניסויים בחומרי נפץ. אך הסוכנות מסרה כי אירן "לא נתנה רשות" להיכנס למתקן.

מצדו, הדגיש השבוע המנהיג הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, כי אירן לא מתכוונת לשנות את מדיניות הגרעין שלה - חרף הלחץ הבינלאומי הגובר נגד התכנית שלטענת המערב. "זכותנו להמשיך בתכנית הגרעין, אין בכוונתו לפתח נשק גרעיני", אמר בכינוס בו נכחו מדעני גרעין אירנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת