איש הג'יהאד הפסיק את שביתת הרעב - וישוחרר

סיכום בפרשת איש הג'יהאד האסלאמי ששובת רעב כבר 66 ימים: חאדר עדנאן הסכים להפסיק את השביתה – וישוחרר בימים הקרובים ממעצר. דיון החירום בבג"ץ בוטל. עורך דינו: "אין שום עובדות, אין שום ראיות". 11 פצועים בעימותים מחוץ לכלא עופר

פרשת העצור המנהלי חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האסלאמי שמצבו הרפואי הדרדר בעקבות שביתת הרעב בה פתח לפני 66 ימים במחאה על מעצרו - הגיעה בשעות הצהריים לסיום, בעסקת פשרה שהושגה בין עורך דינו לפרקליטות. עדנאן הסכים להפסיק את שביתת הרעב וישוחרר במסגרת הסיכום עם הפרקליטות בימים הקרובים.

על פי הסיכום שהושג בין הצדדים, בתמורה להפסקת שביתת הרעב - תהיה מוכנה ישראל לשחררו ממעצר בחודש אפריל, אך עורך דינו של עדנאן אמר בשעות הצהריים כי סוכם על "קיזוז" של כמה ימים מתקופת המעצר עד אז - מה שצפוי להביא לשחרורו הרבה קודם לכן. בעקבות הסיכום, בוטל דיון החירום שתוכנן להיערך בבג"ץ בשעה 15:00 בצהריים.

פרקליטו של עדנאן, ג'וואד בולוס, אמר בריאיון לערוץ החדשות: "איני יודע מדוע הוא נעצר עד עכשיו. הוא נחשד כפעיל בכיר בג'יהאד האסלאמי ותו לא. אין שום עובדות, אין שום ראיות, אין חקירה וזה מצער. מדובר בתהליך של מו"מ שניהלתי מול הפרקליטות, לא היה קל".

ח"כ בן ארי: "אות קלון למדינת ישראל"

גורמים בימין העבירו ביקורת על עסקת הפשרה שהושגה. ח"כ דני דנון הדגיש בשיחה בערוץ החדשות: "זו החלטה מצערת, הייתה התקפלות, שאני מקווה שלא נשלם בגינה מחיר יקר מאוד. מה יגידו חבריו בבתי הסוהר? בואו נשבות רעב, נגיע לבית חולים - וייטב לנו".

ח"כ מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי, התייחס גם הוא להחלטה: "כניעתה של פרקליטות המדינה ללחץ שהפעיל פעיל הג'יהאד, המחבל חאדר עדנאן, היא אות קלון למדינת ישראל ומסר שאפשר להכניע את ישראל בלחצים ואיומים. זוהי אותה פרקליטות ושב"כ המתעקשים להטיל הגבלות מנהליות על עשרות פעילי ימין, אך כאן לא עוזרת שום הפגנה כלפי הפרקליטות השמאלנית. שוב הוכח שמי שמרחם על אזרחים סופו להתאכזר למתנחלים".

ח"כ דני דנון אמר כי "זו החלטה מצערת, הייתה התקפלות, שאני מקווה שלא נשלם בגינה מחיר יקר מאוד. מה יגידו חבריו בבתי הסוהר? בואו נשבות רעב, נגיע לבית חולים - וייטב לנו".

בינתיים, בשטח, לא המתינו תומכיו של עדנאן לדיון בעניינו. לפחות 11 פלסטינים ופעילי שמאל נפצעו בעימותים עם כוח צה"ל ומג"ב באזור כלא עופר, במחאה על המשך מעצרו של עדנאן. כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים באמצעים לפיזור הפגנות - ירי גז מדמיע, כדורי גומי ואלות.

בעזה איימו לשחרר את עדנאן "בכל מחיר"

היומון הלונדוני "אל-חייאת" פרסם היום אזהרות חריפות מפיהם של בכירים בפלגים החמושים ברצועת עזה, לפיהם אם לא ישוחרר עדנאן - אלו יעשו הכל על מנת לשחררו. "ההתנגדות תמצא את הדרך לשחרר את בכיריה מבתי הכלא הציוניים", אמרו בעזה גורמים לעיתון.

גם בחמאס השמיעו איומים דומים. "כל הדרכים לגיטימיות בפני ההתנגדות בשחרור אסיריה האמיצים", אמר בכיר הארגון בעזה איסמאעיל רדוואן. "אנחנו מזהירים את הכיבוש הישראלי מהתחמקות מעסקת השבויים. על מצרים להתערב מיידית ולהפעיל לחץ על הכיבוש בדרישה לכבד את תנאי העסקה".

עיתונאי ה"גרדיאן" עומר רחמאן ביקר את משפחתו של עדנאן בג'נין ושמע מאשתו על תקופת מעצרו של יקירה, עמו נפגשה פעמיים בחודשיים האחרונים. "איך אני יכולה לומר לבנותיי שהן לא יכולות להביא לאביהן סנדוויצ'ים ומיץ לבית החולים?", היא תוהה.

בתקופה האחרונה היא הפכה ל"דוברת" של בעלה ומנהלת את הקמפיין התקשורתי העולמי לא רק לשחרורו - כי אם גם במטרה להעביר את המסר. "אני מודעת לקשיים שעוד צפויים לנו", היא אומרת. "מצבו הבריאותי ימשיך להידרדר. קשה להתאושש מהנקודה אליה הוא הגיע. הרופאים אמרו לי שהוא עלול לעבור התקף לב בכל רגע, אבל אני עדיין מקווה שהוא ישתחרר ויגיע הביתה בריא".

"הוא שואל אותי בכל שיחת טלפון מה שלום התינוק שבבטני, ובדיוק באותו הרגע התינוק מתחיל לבעוט", היא מספרת. "אנחנו מאמינים שזה יהיה בן. זה סימן מלמעלה. אני אספר לו אחרי שהוא יוולד שאביו היה גיבור".

עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי, מוחה על כליאתו במַעצר מינהלי בישראל, ובשל מצבו הבריאותי החליט בג"ץ להקדים את הדיון בעניינו והוא צפוי להיפתח בשעה 15:00 בצהריים. האסירים הפלסטינים בישראל הודיעו שיערכו ביום חמישי שביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן.

"הוא חלשלוש, השיער נושר לו מהראש"

מצבו של עדנאן זוכה לעניין רב בשטחים ובעולם הערבי עקב עמידתו בשביתת הרעב שעליה הכריז כשנעצר. גם הרופאים שאמונים על הטיפול בו, בבית החולים "זיו" שבצפת, מתקשים להבין כיצד הוא מצליח להחזיק מעמד ללא מזון לאורך תקופה כה ארוכה.

"הוא חלשלוש", תיאר ד"ר ריימונד פראח - מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים. "יש מקרים יחידים של אנשים שהחזיקו מעמד חודש וחצי". אביו של עדנאן, מוסא, סיפר בשבוע שעבר על מצב בנו ואמר: "הוא שקל 91 ק"ג ועכשיו - 54 ק"ג. השיער נושר לו מהראש וגם מהזקן".

בעקבות ההידרדרות במצבו אושפז שובת הרעב בבית החולים "זיו". פרקליטו של עדנאן, עו"ד מחמוד חסנטא, סיפר בשבוע שעבר כי "מצבו הרפואי בהחלט קשה מאוד ונשקפת לו סכנת חיים של ממש". את הצעד שבו בחר נקט במחאה על טענותיו נגד המעצר המינהלי שבו הוא נתון ועל העינויים שעבר לכאורה. ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת ארגון "רופאים לזכויות אדם", התייצבה להגנתו. "חאדר אזוק למיטה בשתי ידיים. זה מנוגד לחוק הבינלאומי ולכבוד האדם", היא האשימה.

שביתת הרעב שבה פתח עדנאן, כמו גם התנגדותו ללבוש מדי אסיר וסירובו להיבדק על ידי רופאי שירות בתי הסוהר, הפכו אותו למושא הערצה בקרב תומכי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים. בסרטון שהוכן לכבודו מוצגות תמונותיו כשברקע - שיר הלל למעשיו: "הוא מתנגד למדינת הטרור, מדינת המאסרים והצבא" - נאמר שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת