אסיר הג'יהאד השובת רעב מגיע לבג"ץ

בג"ץ יקיים אחה"צ דיון חירום בעתירה שהגיש פעיל הג'יהאד האיסלאמי חאדר עדנאן מג'נין, שנלקח לפני חודשיים למעצר מנהלי ומאז הוא מסרב לאכול ולשתות. אשתו ראנדה מבטיחה שכשהתינוק שבבטנה יוולד, היא תספר על אביו הגיבור. בינתיים, בעזה מאיימים לשחרר את עדנאן "בכל הדרכים הלגיטימיות"

בג"ץ יקיים היום אחר הצהריים דיון חירום בעתירה שהגיש איש הג'יהאד האיסלאמי, העציר הפלסטיני המנהלי חאדר עדנאן, שמצבו הרפואי מדרדר בעקבות שביתת הרעב בה פתח לפני 66 ימים במחאה על מעצרו. בינתיים מאיימים בעזה: ננקוט בכל האמצעים כדי לשחררו.

היומון הלונדוני "אל-חייאת" מפרסם אזהרות חריפות מפיהם של בכירים בפלגים החמושים ברצועת עזה, לפיהם אם לא ישוחרר עדנאן - אלו יעשו הכל על מנת לשחררו. "ההתנגדות תמצא את הדרך לשחרר את בכיריה מבתי הכלא הציוניים", אמרו בעזה גורמים לעיתון.

גם בחמאס השמיעו איומים דומים. "כל הדרכים לגיטימיות בפני ההתנגדות בשחרור אסיריה האמיצים", אמר בכיר הארגון בעזה איסמאעיל רדוואן. "אנחנו מזהירים את הכיבוש הישראלי מהתחמקות מעסקת השבויים. על מצרים להתערב מיידית ולהפעיל לחץ על הכיבוש בדרישה לכבד את תנאי העסקה".

עיתונאי ה"גרדיאן" עומר רחמאן ביקר את משפחתו של עדנאן בג'נין ושמע מאשתו על תקופת מעצרו של יקירה, עמו נפגשה פעמיים בחודשיים האחרונים. "איך אני יכולה לומר לבנותיי שהן לא יכולות להביא לאביהן סנדוויצ'ים ומיץ לבית החולים?", היא תוהה.

בתקופה האחרונה היא הפכה ל"דוברת" של בעלה ומנהלת את הקמפיין התקשורתי העולמי לא רק לשחרורו - כי אם גם במטרה להעביר את המסר. "אני מודעת לקשיים שעוד צפויים לנו", היא אומרת. "מצבו הבריאותי ימשיך להידרדר. קשה להתאושש מהנקודה אליה הוא הגיע. הרופאים אמרו לי שהוא עלול לעבור התקף לב בכל רגע, אבל אני עדיין מקווה שהוא ישתחרר ויגיע הביתה בריא".

"הוא שואל אותי בכל שיחת טלפון מה שלום התינוק שבבטני, ובדיוק באותו הרגע התינוק מתחיל לבעוט", היא מספרת. "אנחנו מאמינים שזה יהיה בן. זה סימן מלמעלה. אני אספר לו אחרי שהוא יוולד שאביו היה גיבור".

עדנאן, איש הג'יהאד האיסלאמי, מוחה על כליאתו במַעצר מינהלי בישראל, ובשל מצבו הבריאותי החליט בג"ץ להקדים את הדיון בעניינו והוא צפוי להיפתח בשעה 15:00 בצהריים. האסירים הפלסטינים בישראל הודיעו שיערכו ביום חמישי שביתת רעב לאות הזדהות עם עדנאן.

"הוא חלשלוש, השיער נושר לו מהראש"

מצבו של עדנאן זוכה לעניין רב בשטחים ובעולם הערבי עקב עמידתו בשביתת הרעב שעליה הכריז כשנעצר. גם הרופאים שאמונים על הטיפול בו, בבית החולים "זיו" שבצפת, מתקשים להבין כיצד הוא מצליח להחזיק מעמד ללא מזון לאורך תקופה כה ארוכה.

"הוא חלשלוש", תיאר ד"ר ריימונד פראח - מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים. "יש מקרים יחידים של אנשים שהחזיקו מעמד חודש וחצי". אביו של עדנאן, מוסא, סיפר בשבוע שעבר על מצב בנו ואמר: "הוא שקל 91 ק"ג ועכשיו - 54 ק"ג. השיער נושר לו מהראש וגם מהזקן".

בעקבות ההידרדרות במצבו מאושפז שובת הרעב בבית החולים "זיו". פרקליטו של עדנאן, עו"ד מחמוד חסנטא, סיפר בשבוע שעבר כי "מצבו הרפואי בהחלט קשה מאוד ונשקפת לו סכנת חיים של ממש". את הצעד שבו בחר נקט במחאה על טענותיו נגד המעצר המינהלי שבו הוא נתון ועל העינויים שעבר לכאורה. ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת ארגון "רופאים לזכויות אדם", התייצבה להגנתו. "חאדר אזוק למיטה בשתי ידיים. זה מנוגד לחוק הבינלאומי ולכבוד האדם", היא האשימה.

שביתת הרעב שבה פתח עדנאן, כמו גם התנגדותו ללבוש מדי אסיר וסירובו להיבדק על ידי רופאי שירות בתי הסוהר, הפכו אותו למושא הערצה בקרב תומכי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים. בסרטון שהוכן לכבודו מוצגות תמונותיו כשברקע - שיר הלל למעשיו: "הוא מתנגד למדינת הטרור, מדינת המאסרים והצבא" - נאמר שם.

הפגנות תמיכה ואיומים

הפגנות תמיכה בעדנאן נערכות ברצועת עזה ובגדה המערבית כמעט מדי יום, שמהן משגרים מוקיריו איום מפורש: אם ימות - תישא ישראל באחריות. "אנחנו מזהירים את היישות הציונית שאם יאונה רע לשייח חאדר עדנאן  - נמצאות כל אפשרויות התגובה על שולחן פלגי ההתנגדות", הבהיר בשבוע שעבר אחד מחבריו לג'יהאד האיסלאמי.

מהשב"ס נמסר כי "עדנאן מוחזק לפי חוק בהתאם להגדרתו כעצור ביטחוני מינהלי". במערכת הביטחון מקווים לאתר בקרוב פתרון לשביתת הרעב הארוכה ביותר אי פעם בהיסטוריה של הפלסטינים - מחשש שזו תהפוך לחבית נפץ, אם תסתיים הפרשה במותו של פעיל הג'יהאד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת