הרופא הישראלי זוכה מדיבה בפרשת הילד מוחמד א-דורה

ביהמ"ש העליון בצרפת ביטל את הרשעתו של ד"ר יהודה דוד, בגין הוצאת דיבתו של ג'מאל א-דורה מעזה, כשטען שהפציעות בידו נגרמו לו בשנות ה-90 ולא בתקרית הירי בצומת נצרים בשנת 2000. השופטים קבעו שדוד דיבר אמת וביטלו את הקנס שהטיל עליו ביהמ"ש המחוזי בפריז

התפתחות דרמטית בפרשת הילד הפלסטיני מוחמד א-דורה, שנהרג מירי במהלך אינתיפאדת אל-אקצה. בית המשפט העליון בצרפת ביטל היום את הרשעתו של הרופא הישראלי, ד"ר יהודה דוד, במשפט הדיבה שניהל נגדו אביו של מוחמד - ג'מאל א-דורה. השופטים קיבלו את טענותיו של הרופא כי הפצעים שהציג האב לא נגרמו מירי של חיילי צה"ל, ביטלו את הקנס הכספי שהוטל על ד"ר דוד וקבעו שדיבר אמת.

בחודש אפריל 2011 קיבל בית המשפט המחוזי בפריז את התביעה שהגיש אביו של מוחמד א-דורה שזכור מתיעוד תקרית הירי בצומת נצרים בשנת 2000, נגד הרופא הישראלי ד"ר יהודה דוד. השופט הצרפתי קבע אז כי הרופא הוציא את דיבתו של האב, כשחשף בריאיון לכלי התקשורת את תיקו הרפואי של ג'מאל שבו נקבע כי בניגוד לטענת הפלסטיני, פצעי הירי בידו לא נגרמו לו בתחילת האינתיפאדה אלא באירוע אחר שהתרחש עוד ב-1992.

ד"ר דוד אמר את הדברים לאחר שערכאה משפטית אחרת בצרפת קבעה כי התיעוד, שהפך לאחד מסמלי האינתיפאדה השנייה, עשוי להיות מסולף. בעקבות התבטאויותיו של דוד, הגיש האב את התביעה שהסתיימה אז בניצחונו.

"אני דיברתי אמת, והצד השני שיקר"

בריאיון לתכניתנו "שש" עם עודד בן עמי, אמר היום ד"ר דוד כי בית המשפט העליון בצרפת קבע שהוא דיבר אמת, והצד השני שיקר. "ג'מאל טען כי הוא נפצע מירי חיילי צה"ל בצומת נצרים ב-30 בספטמבר 2000", אמר הרופא. "האירוע הטרגי הזה פתח את האינתיפאדה השנייה שגבתה אלפי קורבנות לשני הצדדים".

"בשנת 2004 הציג ג'מאל בכל רשתות הטלוויזיה בעולם את יד ימינו המשותקת, ופצעים חמורים בידו השמאלית. את היד הזו אני ניתחתי בבית החולים תל השומר בשנת 1994", סיפר דוד והוסיף: "על פי הרקע הרפואי שקדם לניתוח, ג'מאל הותקף על ידי אנשי החמאס במכות גרזן וסכינים, וככל הנראה הוא נורה בעכוז הימני, דבר שגרם לקרע במפשעה הימנית".

"בשנת 1992 עבר ג'מאל ניתוח בבית החולים שיבא, שלא נחל הצלחה. לא שוחזר התפקוד המלא של ידו, אך בניתוח שביצעתי שנתיים מאוחר יותר, התכנסנו והצלחנו לשחזר תפקוד משמעותי בידו הימנית, על ידי השתלת גידים ביד שמאל", הסביר ד"ר דוד וקבע כי "אלו הם למעשה הפצעים שהוא מתאר כי נגרמו על ידי חיילי צה"ל".

בבית המשפט המחוזי בפריז, נקבע כי ד"ר דוד הוציא דיבה על ג'מאל א-דורה, כאשר ציין שהממצאים שהציג שקריים. הבוקר כאמור, בוטלה הרשעתו בבית המשפט העליון. הערב הוא מספר: "הגעתי למשפט השני שקול יותר ופחות תוקפני, למדתי לקח והצגתי את כל הנתונים בצורה המדעית ביותר. הרכב השופטים בעליון היה שונה. ניתנה לי תחושה שאפשר להמשיך את המשפט באופן רגוע, והשופטים שקלו את כל טענותינו בכובד ראש".

לגבי מימון ההליך המשפטי שעבר, מציין ד"ר דוד כי ממשלת ישראל הבטיחה לו בעבר תמיכה כלכלית. עד היום, בשל פרוצדורה משפטית, הסיוע טרם נמסר לו. שעות ספורות לאחר שהתקבלה ההודעה על ביטול הרשעתו, בישר לו השר משה (בוגי) יעלון, כי הוא זכאי לסיוע, וכי בקשתו צפויה לאישור בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת