אשת הדיפלומט שנפצעה בהודו: "מזל שהילדים שלי לא היו איתי"

שעות ספורות לפני שנכנסה לניתוח בביה"ח האמריקני בניו דלהי, סיפרה טל יהושע קורן, אשת הדיפלומט הישראלי שנפצעה אתמול באורח קל עד בינוני בפיצוץ מכוניתה, על תחושותיה בעקבות האירוע הקשה שאליו נקלעה. "מזל שילדיי לא היו איתי", אמרה

טל יהושע קורן, אשת הדיפלומט הישראלי בניו-דלהי שנפצעה אתמול בפיצוץ מכוניתה,  שיחזרה את אשר עברה, ליד מיטתה בבית החולים האמריקני בעיר. "אני זוכרת שראיתי רוכב אופנוע, שכנראה זרק משהו לכיוון המכונית", סיפרה לבעלה והוסיפה: "מזל שהילדים לא היו איתי שם". כך פרסם הבוקר איתן גליקמן ב"ידיעות אחרונות".

בשעות הלילה עברה יהושע קורן בת ה-41, שנפצעה באורח קל עד בינוני בפיגוע, ניתוח להוצאת רסיסים שחדרו לעמוד השדרה שלה ולכבד. היא צפויה להישאר תחת השפעת הרדמה, ואז יוחלט על אופי המשך הטיפול בה.

יהושע קורן נמצאת בהודו מזה 4 שנים וחצי ועובדת בשגרירות ישראל. בעלה מכהן כשליח משרד הביטחון במדינה. אתמול יצאה עם נהג מטעם השגרירות לאסוף את ילדיה בני ה-7 וה-13 מבית ספרם. לפני שהספיקה להגיע לבית הספר, אירע הפיצוץ סמוך לבניין השגרירות.

בני משפחתה סיפרו כי יהושע קורן הספיקה להתקשר לשגרירות ולדווח על כך שרכבה התפוצץ והוא עולה באש. אשת הדיפלומט שנפצעה באורח קל עד בינוני מרסיסים בפלג גופה התחתון, הובהלה באמצעות רקשה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים האמריקני בעיר.

ממיטתה בבית החולים סיפרה לבעלה כי היא הבחינה בחפץ שנזרק לעבר מכוניתה, ואז שמעה פיצוץ אדיר. "מזל שהילדים לא היו איתי שם", הוסיפה. בניתוח שנערך הלילה, השתתפו רופאים ישראלים אשר הוציאו את הרסיסים מגופה. "אנו מרגישים שהיה לנו נס גדול", אמרה צפירה אמה של טל והוסיפה: "כשראינו את תמונות הרכב השרוף, הבנו שהיא ברחה בדיוק בזמן, ואני מודה לאלוהים שהילדים לא היו איתה".

יחידה מיוחדת של משטרת הודו הופקדה על חקירת הפרשה 

יחד עם יהושע קורן, נפגע גם נהג הרכב המקומי שהסיע אותה. האירוע ארע שעות ספורות אחרי שבגאורגיה נוטרל מטען חבלה שהוטמן ברכבו של עובד השגרירות בבירה טביליסי, למרבה המזל - מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

ככל שנוקפות השעות, הולכים ומתבהרים עוד ועוד פרטים מניסיון הפיגוע שהתרחש בבירת הודו - שלפי ישראל, יצא לפועל בהוראה מטהרן. מפקד המשטרה בדלהי אמר כי בהתאם לממצאים מהזירה, גוברת ההערכה שמטען הנפץ שהוצמד למכונית הופעל בשלט רחוק.

נוסף על כך, הוא מסר כי הוחלט להפקיד את חקירת הפרשה בידי יחידה מיוחדת של משטרת הודו. הקצין מסר כי עד ראייה להתרחשויות סיפר כי הבחין במכשיר מגנטי שהוצמד לחלקו האחורי של הרכב על ידי אלמוני שרכב על אופנוע. לראשו הייתה קסדה אדומה ועל גופו - אפוד חום. לדבריו, זמן קצר אחרי שהחשוד נמלט מהמקום - נשמע פיצוץ ואחריו החלה המכונית לעלות באש.

מפקד המשטרה בבירה ההודית אמר גם כי אנשי היחידה לזיהוי פלילי הכפופים לו אספו ממצאים וראיות מהאזור שבו התרחש הפיגוע, אך עד כה - "לא הצלחנו לחשוף איזה חומר נפץ שימש להרכבת המטען. עם זאת, מהפיצוץ שהוא יצר לא היו רסיסים".

ישראל: טביעות אצבע ברורות של אירן

זמן קצר אחרי האירועים בגאורגיה ובהודו, האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את אירן באחריות לפיגועים. דבריו הגיעו בעקבות ראייה בולטת לנוכחות אירנית מהותית בשני המקרים שהתבססה על שיטת הפעולה שנקטו המבצעים - בעלת דפוס דומה לזה שאפיין את סדרת ההתנקשויות במדעי הגרעין האירנים, מעשים שברפובליקה האיסלאמית הטילו לא אחת את האחריות עליהם על כתפיה של ישראל.

בעקבות הפיגועים אתמול, הנחו גורמי הביטחון את הנציגים הישראלים בחו"ל לנקוט אמצעי זהירות מקובלים. ההערכות שלפיהן המניע למעשים הוא ניסיון של חיזבאללה לנקום את חיסולו של "רמטכ"ל" הארגון, עימאד מורנייה, נראות לא נכונות בהקשר זה. הסיבה לכך היא שבארגון הטרור הלבנוני מעוניינים להוציא לפועל נקמה כואבת במיוחד - שתהיה מקבילה במשקלה להתנקשות במורנייה.

מסיבות אלה, נראה כי פגיעה באשת נציג דיפלומטי ישראלי בחו"ל לא תמלא את מבוקשם של אנשי חיזבאללה. בכל ארבע השנים האחרונות מנסים מחבלי הארגון להוציא לפועל פיגועי ראווה נגד ישראלים בחו"ל - עד כה, ללא הצלחה. בתקופה הקרובה הם צפויים להמשיך לעשות זאת, תוך קבלת סיוע מאירן - מרכיב הכרחי להצלחת מבצע הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת