משטרת הודו: "הרכב הישראלי פוצץ בשלט רחוק"

הראיות, הממצאים והעדויות שנאספו מהזירה בניו-דלהי, שבה התרחש בצהריים הפיצוץ במכונית שבה נסעה אשת דיפלומט ישראלי, הובילו את החוקרים להערכה כי רוכב אופנוע, בעל קסדה אדומה ואפוד חום, הוא שהצמיד את המטען לחלקו האחורי של הרכב. עדיין לא ברור מהו חומר הנפץ שבו נעשה שימוש

מכונית התופת בהודו (AP)

ככל שנוקפות השעות מאז הפיצוץ שהתרחש ברכב שבו נסעה אשת הדיפלומט הישראלי בניו-דלהי, הולכים ומתבהרים עוד ועוד פרטים מניסיון הפיגוע שהתרחש בבירת הודו - שלפי ישראל, יצא לפועל בהוראה מטהרן. מפקד המשטרה בדלהי אמר כי בהתאם לממצאים מהזירה, גוברת ההערכה שמטען הנפץ שהוצמד למכונית הופעל בשלט רחוק.

נוסף על כך, הוא מסר כי הוחלט להפקיד את חקירת הפרשה בידי יחידה מיוחדת של משטרת הודו. הקצין מסר כי עד ראייה להתרחשויות סיפר כי הבחין במכשיר מגנטי שהוצמד לחלקו האחורי של הרכב על ידי אלמוני שרכב על אופנוע. לראשו הייתה קסדה אדומה ועל גופו - אפוד חום. לדבריו, זמן קצר אחרי שהחשוד נמלט מהמקום - נשמע פיצוץ ואחריו החלה המכונית לעלות באש.

מפקד המשטרה בבירה ההודית אמר גם כי אנשי היחידה לזיהוי פלילי הכפופים לו אספו ממצאים וראיות מהאזור שבו התרחש הפיגוע, אך עד כה - "לא הצלחנו לחשוף איזה חומר נפץ שימש להרכבת המטען. עם זאת, מהפיצוץ שהוא יצר לא היו רסיסים".

פרט לרעיית נציג הביטחון הישראלי בשגרירות שנפגעה והנהג שהיה ברכבה, נפצעו גם שלושה מיושבי רכב שעבר במקום בזמן הפיצוץ. מצבם של כולם הוגדר קל.  

ישראל: טביעות אצבע ברורות של אירן

זמן קצר אחרי האירועים בגאורגיה ובהודו, האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את אירן באחריות לפיגועים. דבריו באו בעקבות ראייה בולטת לנוכחות אירנית מהותית בשני המקרים שהתבססה על שיטת הפעולה שנקטו המבצעים - בעלת דפוס דומה לזה שאפיין את סדרת ההתנקשויות במדעי הגרעין האירנים, מעשים שברפובליקה האיסלאמית הטילו לא אחת את האחריות עליהם על כתפיה של ישראל.

בעקבות הפיגועים היום, הנחו גורמי הביטחון את הנציגים הישראלים בחו"ל לנקוט אמצעי זהירות מקובלים. ההערכות שלפיהן המניע למעשים הוא ניסיון של חיזבאללה לנקום את חיסולו של "רמטכ"ל" הארגון, עימאד מורנייה, נראות לא נכונות בהקשר זה. הסיבה לכך היא שבארגון הטרור הלבנוני מעוניינים להוציא לפועל נקמה כואבת במיוחד - שתהיה מקבילה במשקלה להתנקשות במורנייה.

מסיבות אלה, נראה כי פגיעה באשת נציג דיפלומטי ישראלי בחו"ל לא תמלא את מבוקשם של אנשי חיזבאללה. בכל ארבע השנים האחרונות מנסים מחבלי הארגון להוציא לפועל פיגועי ראווה נגד ישראלים בחו"ל - עד כה, ללא הצלחה. בתקופה הקרובה הם צפויים להמשיך לעשות זאת, תוך קבלת סיוע מאירן - מרכיב הכרחי להצלחת מבצע הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת