חשש בישראל: הפיגועים בנציגויות בחו"ל הם רק ההתחלה

ראש הממשלה מיהר להטיל את האחריות לאירועי הטרור בהודו ובגאורגיה על אירן בעקבות טביעות אצבע ברורות שלה בשתי הזירות. הביצוע היה זהה לאופן שבו הוצאו לפועל ההתנקשויות במדעני הגרעין בטהרן, מה שמעורר חשש כי מדובר ב"נקמה שקטה" על כך. תשובת חיזבאללה על חיסול מורנייה עלולה להיות כואבת הרבה יותר

בישראל חוששים כי הפיגועים שהתרחשו היום בניו-דלהי ובטביליסי יהוו רק סנונית ראשונה לגל טרור גדול שמאיים לשטוף את הנציגויות הדיפלומטיות בחו"ל. ראש הממשלה בנימין נתניהו גלגל את האחריות לשני המקרים לפתחה של אירן בעקבות טביעות אצבע ברורות של שלטונות טהרן בכל הזירות.

נוסף על כך, בזירה המדינית הייתה זו הזדמנות טובה מצד ישראל להמשיך במסע הדה-לגיטימציה לאירן, במיוחד לנוכח המשך פיתוח תכנית הגרעין שלה.

עוד לפני מתקפת הטרור בגאורגיה ובהודו הנחה השב"כ את הנציגים הדיפלומטיים בשתי המדינות לגלות ערנות וזהירות, ואחרי אירועי היום רענן את הוראותיו.

הנקמה על חיסול מורנייה תהיה הרבה יותר כואבת

ראייה בולטת לנוכחות אירנית מהותית בשני המקרים היא השיטת הפעולה שנקטו מבצעי הפיגועים - שבשליחותם הצמיד אופנוען אלמוני מטען חבלה לכלי רכב ישראלים. אותו דפוס הוא גם זה שמאפיין את סדרת ההתנקשויות במדעי הגרעין האירנים, מעשים שברפובליקה האיסלאמית הטילו לא אחת את האחריות עליהם על כתפיה של ישראל.

בעקבות הפיגועים היום, הנחו גורמי הביטחון את הנציגים הישראלים בחו"ל לנקוט אמצעי זהירות מקובלים. ההערכות שלפיהן המניע למעשים הוא ניסיון של חיזבאללה לנקום את חיסולו של "רמטכ"ל" הארגון, עימאד מורנייה, נראות לא נכונות בהקשר זה. הסיבה לכך היא שבארגון הטרור הלבנוני מעוניינים להוציא לפועל נקמה כואבת במיוחד - שתהיה מקבילה במשקלה להתנקשות במורנייה.

מסיבות אלה, נראה כי פגיעה באשת נציג דיפלומטי ישראלי בחו"ל לא תמלא את מבוקשם של אנשי חיזבאללה. בכל ארבע השנים האחרונות מנסים מחבלי הארגון להוציא לפועל פיגועי ראווה נגד ישראלים בחו"ל - עד כה, ללא הצלחה. בתקופה הקרובה הם צפויים להמשיך לעשות זאת, תוך קבלת סיוע מאירן - מרכיב הכרחי להצלחת מבצע הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת