"ראש המוסד שאל: מה תעשו אם נתקוף לבד?"

המגזין "ניוזוויק" מפרסם היום כתבה מעמיקה העוסקת במאמצים למנוע מאירן להגיע לנשק גרעיני. בין היתר נחשפים פרטים על ביקור ר' המוסד בוושינגטון, שניסה לברר מה תהיה עמדת ארה"ב במקרה של תקיפה ישראלית. עוד נחשף כי ישראל סירבה להודיע לפני שתתקוף, משום שאובמה סירב לספק ערבויות שארה"ב תתקוף אם הסנקציות ייכשלו

ראש המוסד פרדו. "בדק את הדופק"

המגזין היוקרתי "ניוזוויק" חושף היום טפח ממאמציהן של ישראל וארה"ב למנוע את הצלחת המירוץ האירני לגרעין. בכתבה ארוכה ומפורטת תחת הכותרת "המשחק המסוכן של אובמה באירן", מציג השבועון את מערכת היחסים העדינה בין שתי הידידות וחושף בין היתר כי בכירים אמריקנים "עוצמים עיניים" לנוכח חיסולם של מדעני הגרעין האירניים, המיוחסים לישראל.

במסגרת הכתבה נחשפים גם פרטים חדשים על ביקורו של ראש המוסד, תמיר פרדו, בארה"ב בחודש שעבר לפגישות עם גורמים "רמי דרג" בוושינגטון שעסקו בנושא אירן. על פי גורם אמריקני רשמי שהיה מעורב בשיחה, פרדו רצה "לחוש את הדופק" של ממשל אובמה כדי לקבוע מה יהיו השלכותיה של תקיפה ישראלית באירן אל מול התנגדות אמריקנית.

על פי הדיווח, ראש המוסד העלה שורה של שאלות, ובהן: "מה עמדת ארה"ב ביחס לאירן? האם ארה"ב מוכנה לתקוף בעצמה? מה המשמעות אם ישראל תבחר לתקוף בעצמה בכל מקרה?", אולם ברור -  כך טוען המגזין -  כי ישראל הפסיקה לחלוק מידע משמעותי עם וושינגטון בנוגע להכנות הצבאיות למתקפה.

"לעתים קרובות אנו מסתירים מהישראלים מידע"

עם זאת, כך על פי הדיווח, ארה"ב בוחנת באופן מתמיד את שיתוף הפעולה המודיעיני שלה עם ישראל, כדי לוודא שגופי הביון האמריקנים לא יהיו חשופים למידע על מבצעים הנוגדים את החוק בארה"ב. "אנחנו תמיד זהירים לגבי מה שאנחנו אומרים לישראלים בפגישות בינינו, והם יודעים מדוע", מסר מקור בפנטגון. "הם יודעים שאם היינו נותנים להם סוגים מסויימים של מידע, היינו מסתכנים בעבירה על החוק. לעתים קרובות אנו מסתירים מהישראלים מידע, כמו תצלומי לווין, שעשויים לעזור להם בפעילויות שלהם".

גורם ישראלי מסר לעיתון כי ישראל ביקשה ערבויות מאובמה לכך שאם הסנקציות ייכשלו, ארה"ב תפעל צבאית בעצמה נגד אירן. אובמה סירב לספק את הערבויות המבוקשות, ולכן ישראל מסרבת להבטיח לאמריקנים שלא תפעל לבדה -  ואפילו אינה מוכנה לספק לארה"ב התרעה מוקדמת לקראת תקיפה באירן.

"הרושם שנוצר: האמריקנים מוכנים לתקוף כשיגיע הרע מכל"

אותו מקור בפנטגון מפרט גם על מערכת היחסים בין אובמה לנתניהו, לאור חילוקי הדעות בנושא האירני. "אין ספק שיש מתח גובר בין השניים, משום שיש להם הערכה שונה באשר למשך הזמן שייקח לאירן להגיע לנשק גרעיני", מסר המקור לעיתון, "העמדה של אובמה הייתה – מדוע אתם מסירים את האופציה של פיתרון דיפלומטי לטובת משהו כמו חיסול של מדען גרעין?".

עוד על פי הדיווח, בכירים ישראלים מתעקשים כעת כי אובמה עבר "מהפך חיובי" ביחסו לאירן. "הרטוריקה מארה"ב היום שונה לגמרי ממה שהייתה לפני שנה", מסר ל"ניוזוויק" מקור בסביבתו הקרובה של נתניהו. "היום כשאתה מקשיב לאובמה, אתה מקבל את הרושם שהאמריקנים מוכנים לתקוף כשיגיע הרע מכל". בכיר ישראלי אחר השותף לדיונים בנושא אירן אמר כי "ברור יותר ויותר שאמריקה נמצאת במסלול של התנגשות גוברת, חיכוך גובר וסיכון גובר לקונפליקט גדול מול אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת