גרמניה: ישראל לא תתקוף באירן

בניסיון להרגיע את הסערה המתחוללת סביב הדיווחים לפיהם ישראל והמערב מתכננים פעולה צבאית נגד הרפובליקה האיסלאמית, מבהיר שר ההגנה הגרמני: לישראל ולארצות הברית אין תכניות שכאלה. "לתקיפה יהיה נזק מדיני ברור", אמר. שר החוץ הטורקי בסוף השבוע: "תקיפה ישראלית - אסון"

"ישראל לא תתקוף", אחד ממתקני הגרעין באיר (רויטרס)

מנמיכים את הלהבות: שר ההגנה הגרמני אומר כי הסיכוי שישראל תתקוף באירן נמוך ומכנה זאת כ"מהלך לא סביר". בראיון לעיתון הגרמני "פרנקפוטר אלגמיינה צייטונג", הזהיר השר תומאס דה-מזירי מהשלכות התקיפה ואמר כי יהיה לה "נזק מדיני ברור".

"אף צד לא אמר שיש לו תכניות כאלה", הוסיף דה-מזירי בהתייחסו לשיחות התיאום שקיים עם עמיתו האמריקני לאון פאנטה. "הסיבה לכך פשוטה. הצלחה במבצע שכזה מאוד לא סבירה - בעוד שהנזק המדיני ברור". הוא הוסיף כי הוא מביע אמון בסנקציות שמפעילה הקהילה הבינלאומית.

ואילו באירן שבו ואיימו היום פעם נוספת מפני פעולה צבאית. "כל מהלך נגדנו יזכה לתגובה קשה מאוד", אמר הרמטכ"ל חסן פיירוז אבאדי.

הנייה באירן: "נשחרר את פלסטין מהים ועד הנהר"

ביום שישי הזהיר שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו מפני תקיפה ישראלית באירן. "התממשות תרחיש שבו תתקוף ישראל את מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית תוביל לאסון", אמר והפציר במדינות המערב לגלות גמישות כלפי אירן. "נחישות מדינית ומתן אמון הדדי יכולים לפתור את המחלוקת בנושא האטום תוך ימים ספורים", הוסיף דאבוטולו.

בנאום שנשא בכינוס ביטחוני הנערך בוושינגטון, ניסה שר החוץ הטורקי לגמד את ממדי המתח שבין אירן למדינות המערב ואמר כי הוא מבוסס על "חילוקי דעות בעלי אופי טכני במהותם, שאינם משמעותיים כל כך". על האפשרות למגר את איום הגרעין האירני באמצעים צבאיים אמר כי מדובר במהלך "שייזרע אסון באזור שלנו. כדאי, לפני שכל זה קורה, לגלות רצינות במשא ומתן".

דבריו של שר החוץ הטורקי באו שבוע אחרי שרשת החדשות האמריקנית NBC הציגה לצופיה את פרטיו לכאורה של מבצע התקיפה הישראלי ברפובליקה האיסלאמית - שלפי הדיווח, עשוי להפוך למציאות בחצי השנה הקרובה. כך, לפי התחקיר, תיראה תקיפה ישראלית באירן:

• כוחות מיוחדים וחשאיים של צה"ל ייפעלו מהקרקע. 

• מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית יותקפו בטילי "יריחו 2" בעלי טווח של 2,400 קילומטרים.

• חיל האוויר יסייע במבצע בטייסת ה"רעם" - ובה מטוסי F15i.

• גם מטוסים ללא טייס ישולבו בתקיפה.

• במבצע כולו ייעשה שימוש בנשק קונבנציונלי בלבד.

החשש מפני ההתחמשות האירנית עלה בשבוע שעבר לכותרות, אחרי שהרפובליקה האיסלאמית שיגרה בהצלחה לחלל לווין באמצעות טיל בליסטי ארוך טווח - שיכול לשמש גם לתקיפה בישראל ובמטרות אחרות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת