שר החוץ הטורקי: "תקיפה ישראלית באירן תגרום לאסון"

בכינוס ביטחוני בוושינגטון קרא אהמט דבוטאולו למדינות המערב שלא לזנוח את הניסיונות לגבש פתרון לסוגיית הגרעין של טהרן באמצעות משא-ומתן. הוא אמר כי חילוקי דעות בין הצדדים הם "בעלי אופי טכני במהותם, שאינם משמעותיים כל כך" וכן שניתן לגשר על הפערים במגעים בני כמה ימים

אהמט דבוטאולו. נגד תקיפה באירן (רויטרס)

בזמן שבמערב מגבירים את הלחץ על אירן כדי שזו תחדול מתכנית הגרעין שלה, ממשיכים באנקרה להחזיק בעמדה שלפיה יוכל רק דיאלוג דיפלומטי להוליד פתרון לסוגיה. שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטאולו, הזהיר אחר הצהריים כי התממשות תרחיש שבו תתקוף ישראל את מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית תוביל ל"אסון". הוא הפציר במדינות המערב לגלות גמישות כלפי אירן והעריך כי "נחישות מדינית ומתן אמון הדדי יכולים לפתור את המחלוקת בנושא האטום תוך ימים ספורים".

דבוטאולו אמר את הדברים בנאום שנשא בכינוס ביטחוני הנערך בוושינגטון. הוא ניסה לגמד את ממדי המתח שבין אירן למדינות המערב ואמר כי הוא מבוסס על "חילוקי דעות בעלי אופי טכני במהותם, שאינם משמעותיים כל כך". על האפשרות למגר את איום הגרעין האירני באמצעים צבאיים אמר כי מדובר במהלך "שייזרע אסון באזור שלנו. כדאי, לפני שכל זה קורה, לגלות רצינות במשא ומתן".

דבריו של שר החוץ הטורקי באו שבוע אחרי שרשת החדשות האמריקנית NBC הציגה לצופיה את פרטיו לכאורה של מבצע התקיפה הישראלי ברפובליקה האיסלאמית - שלפי הדיווח, עשוי להפוך למציאות בחצי השנה הקרובה. כך, לפי התחקיר, תיראה תקיפה ישראלית באירן:

• כוחות מיוחדים וחשאיים של צה"ל ייפעלו מהקרקע. 

• מתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית יותקפו בטילי "יריחו 2" בעלי טווח של 2,400 קילומטרים.

• חיל האוויר יסייע במבצע בטייסת ה"רעם" - ובה מטוסי F15i.

• גם מטוסים ללא טייס ישולבו בתקיפה.

• במבצע כולו ייעשה שימוש בנשק קונבנציונלי בלבד.

החשש מפני ההתחמשות האירנית עלה בשבוע שעבר לכותרות, אחרי שהרפובליקה האיסלאמית שיגרה בהצלחה לחלל לווין באמצעות טיל בליסטי ארוך טווח - שיכול לשמש גם לתקיפה בישראל ובמטרות אחרות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת