הרמטכ"ל רמז לתקיפה באירן, משרד הביטחון צינזר

רה"מ, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון חגגו אתמול מסיבת הפתעה לרגל יום הולדתו של שר הביטחון ברק. קטע מהברכה של הרמטכ"ל צונזר על-ידי משרד הביטחון, וכעת מתברר מדוע. דובר צה"ל כתב בפייסבוק שלו: "הרמטכ"ל העניק לשר שחמט בעבודת יד ובירך: 'משחק השחמט מקורו בפרס ואני בטוח שננצח בתבונה'. סוף שבוע רגוע לכולם"

בלשכתו של אהוד ברק בבסיס הקריה בתל אביב חגגו לו היום מקורביו - בהם רעייתו נילי פריאל, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל בני גנץ, מפקד חיל האוויר היוצא אלוף עידו נחושתן, סגן הרמטכ"ל יאיר נווה, מפקדי צה"ל, ראשי מערכת הביטחון ושרים - יום הולדת 70.

בקטע הווידאו שהעביר משרד הביטחון לכלי התקשורת ניתן לראות את האיחולים והברכות שמסרו בכירי מערכת הביטחון לברק לרגל יום הולדתו. אולם הברכה שקרא הרמטכ"ל בני גנץ נחתכה, משום מה, בעריכה. 

"פרשת השבוע היא פרשת "יתרו", שהיא אומרת לשים שרים ושרות, שרי מאות ושרי אלפים ואני חושב שאתה עברת את כל החוויה הזאת והיית שר מאות ועשרות ואלפים", אמר גנץ בקטע הווידאו המקורי והמצונזר שנשלח לכלי התקשורת. "הרבה ברכות, הרבה אושר, בריאות בעיקר, נראה לי שזה חשוב. הבאתי לך שי קטן, זה שח. אז שיהיה רק מזל טוב".

אלא שהערב מתברר מה באמת אמר הרמטכ"ל לשר הביטחון - ומדוע הדברים צונזרו. דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, כתב בעמוד הפייסבוק שלו את הדברים הבאים: "היום הפתענו את שר הביטחון בהרמת כוסית לרגל הגיעו לגיל 70. הרמטכ"ל העניק לשר מערכת שחמט בעבודת יד ובירך: "משחק השחמט מקורו בפרס ואני בטוח שננצח בתבונה". סוף שבוע רגוע לכולם".

זו לא הפעם הראשונה בה 'מסתבך' דובר צה"ל בהתבטאות בעייתית בעמוד הפייסבוק שלו. לפני כחודש, לאחר חיסולו של מדען הגרעין האירני בטהרן, כתב פולי כי "לא יודע מי בא חשבון עם המדען האיראני, אבל בהחלט לא מזיל דמעה". מוקדם יותר הערב הודה תא"ל מרדכי בראיון לגלי צה"ל כי בדיעבד לא היה מפרסם את הסטטוס הזה. "זה הפך לסוג של הודעת דובר צה"ל, ולא זו הייתה כוונת הכותב", אמר מרדכי. "מצד שני, זה הגדיל מאוד את מספר הלייקים לעמוד שלי".

יתר הברכות של בכירי המדינה לשר הביטחון היו נטולות איומים מרומזים כלפי אירן. כך למשל הברכה של ראש הממשלה נתניהו: ‎"אהוד, אנחנו מכירים כבר 44 שנים, היינו במקומות רחוקים, עשינו הרבה דברים בשקט. אז היה יותר פשוט, אבל הבעיות גדלו והתפתחו ואתה מטפל בהן כבר יובל שנים. היום כל התעטשות שלנו זוכה לפרשנויות".

"מזל טוב אהוד ותודה לך על תרומתך הגדולה לביטחון ישראל", דברי ראש הממשלה. "ביום הזה אני רוצה לאחל לך הרבה בריאות, ולכולנו - הרבה הרבה ביטחון".

ברק מצידו, הצחיק את כל הנוכחים כשסיפר כי השבוע הוא ביקר בלשכת רה"מ וישב עם האלוף יוחנן לוקר, מזכירו הצבאי של נתניהו. "באה חיילת עם כוס נס קפה", אמר ברק. "שאלתי אותה: בת כמה אמא שלך? אמרה לי 'בת 47, יש לה היום יומולדת, אתה יכול להתקשר להגיד לה מזל טוב'. ואז שאלתי אותה: בת כמה סבתא שלך? והיא השיבה: 'היא זקנה, היא בת 70'".

"אם הייתם אומרים לי שאעמוד פה היום בגיל 70 ואדבר לכולכם, לא הייתי בטוח שזה יקרה. לא הייתי מאמין", הודה ברק לחוגגים. "אני מאחל לכולנו המשך עבודה פוריה יחד".

ממשרד הביטחון טרם נמסרה תגובה לידיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת