האסיר שובת רעב ועלול למות - הג'יהאד מאיים בנקמה

חאדר עדנאן מג'נין נלקח לפני כחודש וחצי למעצר מינהלי ומאז הוא מסרב לאכול ולשתות. הוא השיל 37 קילוגרמים ממשקלו ונתון בסכנת חיים מיידית. כעת חוששים בצה"ל ובמערכת הביטחון כי בהיעדר פתרון הוא עלול למות ברעב - וחבריו בג'יהאד האיסלאמי כבר מאיימים בנקמה

חאדר עדנאן, פעיל בג'יהאד האיסלאמי מג'נין הכלוא בישראל, הובל היום לדיון בעניינו על כיסא גלגלים כשהוא רעב ותשוש. מצבו זוכה לעניין רב בשטחים ובעולם הערבי עקב עמידתו בשביתת הרעב שעליה הכריז כשנעצר - לפני 55 ימים.

גם הרופאים שאמונים על הטיפול בו, בבית החולים "זיו" שבצפת, מתקשים להבין כיצד מצליח עדנאן להחזיק מעמד ללא מזון לאורך תקופה כה ארוכה. "הוא חלשלוש", תיאר ד"ר ריימונד פראח - מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים.

"הוא התחיל קצת להקיא. יש מקרים יחידים של אנשים שהחזיקו מעמד חודש וחצי". אביו של עדנאן, מוסא, סיפר על מצב בנו ואמר: "הוא שקל 91 ק"ג ועכשיו - 54 ק"ג. השיער נושר לו מהראש וגם מהזקן".

בעקבות ההידרדרות במצבו מאושפז שובת הרעב ביומיים האחרונים ב"זיו". בבית החולים נערך היום דיון משפטי בעניינו של עדנאן, אחרי שחוות דעת רפואית קבעה כי הסעתו לדיון עלולה לסכן את חייו. חולשתו הפיזית לא מנעה ממנו להשמיע בקול רם את טענותיו: "בכל העולם חוץ מבישראל מעצר מינהלי הוא אסור!" - הוא נשמע זועק מבעד לדלת האולם הסגורה.

פרקליטו של עדנאן, עו"ד מחמוד חסנטא, סיפר כי "מצבו הרפואי בהחלט קשה מאוד ונשקפת לו סכנת חיים של ממש". את הצעד שבו בחר נקט במחאה על טענותיו נגד המעצר המינהלי שבו הוא נתון ועל העינויים שעבר לכאורה.

ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת ארגון "רופאים לזכויות אדם", התייצבה להגנתו. "חאדר אזוק למיטה בשתי ידיים. זה מנוגד לחוק הבינלאומי ולכבוד האדם", היא האשימה.

שביתת הרעב שבה פתח עדנאן, כמו גם התנגדותו ללבוש מדי אסיר וסירובו להיבדק על ידי רופאי שירות בתי הסוהר, הפכו אותו למושא הערצה בקרב תומכי הג'יהאד האיסלאמי בשטחים. בסרטון שהוכן לכבודו מוצגות תמונותיו כשברקע - שיר הלל למעשיו: "הוא מתנגד למדינת הטרור, מדינת המאסרים והצבא" - נאמר שם.

הפגנות תמיכה בעדנאן נערכות ברצועת עזה ובגדה המערבית, שמהן משגרים מוקיריו איום מפורש: אם ימות - תישא ישראל באחריות. "אנחנו מזהירים את היישות הציונית שאם יאונה רע לשייח חאדר עדנאן  - נמצאות כל אפשרויות התגובה על שולחן פלגי ההתנגדות", הבהיר אחד מחבריו לג'יהאד האיסלאמי.

מהשב"ס נמסר כי "עדנאן מוחזק לפי חוק בהתאם להגדרתו כעצור ביטחוני מינהלי". במערכת הביטחון מקווים לאתר בקרוב פתרון לשביתת הרעב הארוכה ביותר אי פעם בהיסטוריה של הפלסטינים - מחשש שזו תהפוך לחבית נפץ, אם תסתיים הפרשה במותו של פעיל הג'יהאד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת