אחרי שש שנים: גל הירש חוזר לצה"ל

מי שהוביל את עוצבת הגליל בפרוץ מלחמת לבנון השנייה, אולם ספג ביקורת ציבורית חריפה והתפטר בעקבות חטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר, ישוב ללבוש מדים וימלא תפקיד בכיר בצה"ל. גורמי צבא לחדשות 2 באינטרנט: "זו בהחלט סגירת מעגל אחרי שש שנים. ייתכן שהוא יתקדם גם לדרגת אלוף"

"מפקדת העומק" לטיפול באיום הגרעין האירני, שעל הקמתה הוכרז לפני כחודשיים, קורמת עור וגידים - והערב נודע כי אחד הבכירים בה יהיה לא אחר מאשר תת-אלוף (מיל') גל הירש - שיחזור לצה"ל וימונה לסגן המפקד. את הידיעה חשף היום העיתונאי עמיר רפפורט באתר "Israel Defense".

תא"ל (מיל') הירש שימש מפקד עוצבת הגליל (אוגדה 91) והתפטר מתפקידו בעקבות מסקנות ועדת אלמוג שבדקה את חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב - האירוע שהצית את מלחמת לבנון השנייה. המסקנות הצביעו על תפקוד לקוי של החיילים בשטח והמערך כולו, וקרא גם למסקנות אישיות - בהן נגד מפקד האוגדה עצמו.

הירש לא היסס והודיע על התפטרותו ימים ספורים לאחר היוודע מסקנות ועדת אלמוג, אולם ביקר בחריפות את צה"ל ואת הדרג המדיני. "אני סבור שנכון יהיה לקבוע כי אחריות ממשית לשגיאות, תקלות וכשלים נמצאת לא רק ביחידות הקצה ובמפקדיהן", כתב הירש לרמטכ"ל דאז דן חלוץ. "אחריות זו נכון שתילקח ממש על-ידי דרגים בכירים".

שנה לאחר מכן כבר תקף הירש את הפיקוד הבכיר בצבא באופן ישיר. "אני מבקש לקבוע - במלחמת לבנון השנייה ולאחריה, הדרג הצבאי הבכיר הסתתר מאחורי דרג הלוחמים בשדה, נטש אותם, הפקיר מפקדים לבדם ולא לקח על עצמו כל אחריות", לדבריו.

"המלחמה לא תוחקרה כראוי", הוסיף ותקף הירש. "ואם תתרגש עלינו אחת נוספת, היא עלולה להיראות כמו האחרונה. אני קובע באופן נחרץ: גם אירוע החטיפה לא תוחקר כראוי, התחקיר היה מעוות, חסר ומגמתי, חיפש ראשים ולא התמודד עם המציאות המסובכת שהייתה בגבול הצפון".

ואולם, למרות הכל החליט הרמטכ"ל להחזיר את הירש למדים, כמו מפקדו העתידי - אלוף (מיל') שי אביטל, שיעמוד בראש המפקדה החדשה. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט בירכו גורמים בצבא על החלטתו של הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, להשיב את הירש לשורות צה"ל.

"זו בהחלט סגירת מעגל אחרי שש שנים", אמרו הגורמים - והעריכו כי "יכול להיות שבעתיד הוא יתקדם לדרגת אלוף. החזרתו דווקא לתפקיד זה מסמלת את ההערכה הרבה כלפיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת