דיווח: ישראל מממנת ומאמנת את מחסלי מדעני הגרעין האירנים

רשת NBC האמריקנית מדווחת, מפי "מקורות בכירים", כי בוושינגטון חושדים שישראל - בשיתוף ארגון טרור אירני, עומדת מאחורי סדרת התנקשויות בחיי מדעני גרעין באירן. "המוסד מאמן את פעילי 'המוג'האדין העממי של אירן' בישראל ומממנת אותם"

המתקפות ה"מסתוריות" והקטלניות נגד מדעני גרעין אירנים, נעשות על ידי קבוצות טרור אירניות שמקבלות מימון, אימונים וחימוש משירותי המודיעין בישראל. כך אומרים היום גורמים רשמיים לרשת NBC האמריקנית, ומאשרים בכך לכאורה דיווחים שעלו בעבר באירן.

ארגון טרור בשם "המוג'האדין העממי של אירן", הרשום כארגון טרור בארצות הברית לאחר שאנשיו לקחו חלק בפעולות נגד השגרירות בתחילת שנות ה-80, פועל בחסותה של ישראל - כך טענו בפני הרשת גורמים בוושינגטון.

לפי אותם גורמים, המתקפות שגרמו למותם של חמישה מדעני גרעין אירנים מאז שנת 2007 ולנזק רב במרכז מחקר אירני לטילים, "נעשו בסגנון מאוד מסוים". הגורמים האמריקנים, שנותרו בעילום שם, הוסיפו כי בממשל אובמה מודעים לשיתוף הפעולה הישראלי עם הארגון - אבל מעדיפים לא לפעול או להגיב בנושא.

מדובר על חיסולו בינואר 2012 של המדען מוסטפא אחמדי רואשן, האיש שעמד בראש הכור בנתאנז והיה אחראי להעשרת האורניום האירני, חיסולו של מסעוד עלי מוחמאדי שנהרג ליד ביתו בטהרן בינואר 2010 ועוד. על פי הפרסום ב-NBC, לאותם גורמים הרשמיים בוושינגטון יש גישה למסמכים חסויים.

"סדרות אימונים לטרוריסטים בישראל"

"לאירנים אין שום ספק מי מוציא לאור את המתקפות האלה", אמר אחד הגורמים. "ישראל ואנשי המוג'האדין באירן, שידועים בכמה ראשי תיבות:MEK ,MKO או PMI.

מוחמד ג'וואד לארג'ני, בכיר בממשל האייתוללות בטהרן, סיפר ל-NBC על הקשר המיוחד של המוסד באירן. "הישראלים משלמים למוג'האדין. חלק מהסוכנים שלהם מספקים לישראלים מודיעין ומגייסים פעילים וגם מנהלים את התמיכה הלוגיסטית", אמר.

לארג'ני טוען שהמוסד גם מעביר סדרות אימונים לטרוריסטים בשטחה של ישראל, אימונים בהפעלת פצצות קטנות ופעולות בעזרת רכבים כמו אופנועים. באחד המקרים, אומר לארג'ני, ישראל בנתה בשטחה העתק של ביתו של אחד המדענים שחוסלו בטהרן.

בכיר אמריקני: "כל הפרסומים האלה נכונים"

על פי הפרסום, לשלטונות אירן נודע על הקשר, לכאורה, בין ארגון המוג'האדין או הMEK לבין ישראל, אחרי ניסיון חיסול כושל ב-2010. באותו אירוע תפסו כוחות הביטחון האירנים את מתכנני ההתנקשות ומצאו עדויות, על פי הפרסומים, לקשר בין ארגון המוסד הישראלי למחסל הכושל.

"כל הפרסומים האלה נכונים", אומר בכיר בוושינגטון ל-NBC. גורמים אחרים מודים שארגון המוג'האדין באמת אחראי לחיסולים, אך לא אישרו את הקשר הישראלי.

"צבא השחרור הלאומי" האירני, היא הזרוע הצבאית של ארגון "המוג'האדין" הסוני שמתנגד לשלטון השיעי במדינה. הארגון פעל בעבר יחד עם סדאם חוסיין וביצע לא אחת פעולות נגד אוכלוסיה אזרחית, במיוחד כורדית.

רשת NBC פנתה למשרד החוץ בישראל לתגובה על הפרסומים ושם ענו: "כל עוד אנו לא רואים את העדויות שרשת NBC מפרסמת, משרד החוץ לא יגיב לכל מידע רכילותי או דיווח שעולה בעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת