צפו: ציפור מתנגשת במטוס אימונים

זה אחד הדברים המסוכנים ביותר שיכולים לקרות באמצע טיסה: ציפור שנקלעת אל מול המטוס, מנפצת את תא הטייס ועלולה לגרום להתרסקות. התרחיש הזה בדיוק קרה לפני חודש וחצי בחיל האוויר, ושוב זה קרה בטיסת אימון של מדריך וחניכה בקורס טיס. הם השתלטו על המטוס ונחתו בשלום. צפו בתיעוד

במהלך אימון טיסה שגרתי בקורס טיס נאלצו מדריך וחניכה להנחית את מטוסם מדגם סנונית, לאחר שציפור גדולה התנגשה בו בעוצמה - קילומטר מעל פני הקרקע ובמהירות של 200 קמ"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקרית התרחשה לאחר שהשניים המריאו מבסיס חצרים בדרום. עוד בשלב הראשוני של הטיסה, נקלע המטוס לתוך להקת עופות דורסים. המדריך ניסה להתחמק, אבל זה היה כבר מאוחר מדי.

"פגעה בנו ציפור גדולה, אנחנו חוזרים, עולים עלייה זמנית וחוזרים לנחיתה", דיווח סא"ל במיל' רוני, מדריך פרחי טיס בחיל האוויר למגדל הפיקוד מיד לאחר ההתנגשות בציפור.

3,000 תאונות ב-30 שנה

"להפתעתי החופה נשברה", ציין סא"ל רוני. "אני ספגתי חבטה עזה, כמו אגרוף חזק מאוד ברקה הימנית שלי. זו הייתה או חתיכה מהציפור או שבר מהחופה. בשלב הזה כל מה שאני חושב עליו זה שהציפור הגיעה מכיוונה של נגה (החניכה) ומיד חיבקתי אותה ובדקתי שהיא בסדר".

"נגה בטיסות הראשונות שלה והיא עדיין לא יודעת להנחית מטוס", הוסיף המדריך. "אם חס וחלילה קורה לי משהו אז יש בעיה גדולה. נגה שמרה על קור רוח יותר ממני. אני לא בטוח שהיא הבינה עד הסוף מה קרה, ולמחרת היא כבר חזרה לטוס".

האירוע הזה חושף שוב את הבעיה עמה מתמודד חיל האוויר - נדידה של להקות ציפורים בשמי ישראל. ב-30 השנים האחרונות נרשמו 3,000 תאונות בהן התנגשו ציפורים במטוסים. פרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע צמצם דרמטית את הפגיעה ועדיין זה יכול לקרות. הפעם - זה הסתיים בשלום.