נלחמים בהצהרות השקריות: צה"ל יוכל לגייס בנות שניצלו לרעה פטור מטעמי דת

משרד הביטחון ממשיך להיאבק בהשתמטות בנות מגיוס מצה"ל תוך ניצול לרעה של הפטור מטעמי דת. לפי הצעת חוק שאושרה בכנסת ותעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, מועמדות לגיוס שקיבלו פטור נטעמי דת ושינו את אורחות חייהן תגוייסנה לצה"ל

דתיות שיהפכו את אורח חייהן יחוייבו בגיוס (חדשות 2)

הצהרת על אורח חיים דתי ושוחררת מצה"ל? צה"ל ממשיך לעקוב אחרייך. הוועדה המשותפת לוועדת החוקה וועדת חוץ וביטחון, אישרה הצעת חוק לפיה מועמדות שקיבלו פטור משירות צבאי משום שהצהירו כי דתן אמונותן, תהיינה חייבות לדווח על כל שינוי באורחות חייהן בשנתיים שלאחר קבלת הפטור.

במידה וישנו את אורח חייהן, או שיתגלה בצורה כזו או אחרת כי אורח חייהן השתנה, מערכת הביטחון תוכל לבטל את הפטור ולגייסן לצה"ל. לפי המצב הקיים, מועמדת לשירות ביטחון אשר מצהירה כי היא שומרת על אורח חיים דתי זכאית לקבל פטור אוטומטי משירות בצה"ל. פטור זה ניתן לביטול רק אם הוגש נגד המועמדת כתב אישום על הגשת תצהיר כוזב ובית המשפט הרשיע אותה בגין הגשת תצהיר כוזב. זאת גם אם המועמדת שינתה את אורחות חייה זמן קצר לאחר קבלת הפטור.

החוק החדש שיזם היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד אחז בן-ארי, יעמיד את המועמדת בתקופת מבחן של שנתיים ממועד ההצהרה, ואם שינתה במהלך התקופה את אורח חייה, תחויב המועמדת להודיע על כך לרשויות הצבא. אם לא תדווח ותיתפס, יאפשר החוק החדש לבטל את הפטור, בכפוף לשימוע, ולגייסה לאלתר לצה"ל.

במערכת הביטחון רואים בהצעת החוק מהפכה של ממש שתמנע ניצול לרעה של החוק והשתמטות המונית מצה"ל. שר הביטחון אהוד ברק מסר בתגובה: "זהו צעד נוסף להגברת השוויון והנשיאה בנטל, בין כל חלקי האוכלוסייה בישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת