משפחת החייל שמת מחיידק דורשת חקירה: "אסור לטייח את הטרגדיה הזו"

במשפחתו של טוראי דביר מור, טירון ב"שלדג" שמת מחיידק טורף, מתקשים לעכל את הטרגדיה. דודו של החייל אומר כי מדובר במחדל של הצבא: "יש להקים ועדת חקירה". גם חבריו של מור קיבלו בתדהמה את הידיעה על מותו. הם מספרים על רוכב אופניים מצטיין שוויתר על ההישגים כדי להתגייס ליחידה מובחרת: "הוא היה פשוט ילד מופלא"

משפחתו של טוראי דביר מור, שנפטר ככל הנראה מחיידק טורף, מתקשה לעכל את הטרגדיה. דודו של החייל, שהיה בשלב הראשון של ההכשרה כלוחם ביחידת שלדג אומר כי להערכת המשפחה, מדובר במחדל גדול של צה"ל וכי על חיל האוויר להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות מותו. "אסור לטייח את הטרגדיה הזו, כדי שנצליח למנוע את האסון הבא", אמר דודו של החייל.

בריאיון לחדשות 2 באינרטנט אמר אביו של דביר כי אין לו טענות על הטיפול הרפואי שקיבל, אלא רק על הזמן שעבר עד שהועבר לבית החולים. "הטיפול שקיבל בסורוקה היה טיפול מאוד טוב ורק תודות יש לנו. שתדע כל אם עברייה שאם המפקד של צה"ל הם כמו המפקדים של דביר הן יכולות לישון בשקט. הטענה שלנו היא שלא נראה לנו שבבסיס טירונים לא יהיה רופא בסוף שבוע. זה לא יכול ליפול על חובש ופרמדיק בן 20", אמר רון מור.

"אם צה"ל חושב שלא צריך רופא בכל בסיס אז שהנהלים יהיו כאלה שכל חום מעל 39 צריך לפנות ישר לבית החולים", הוסיף האב. "הם עושים כמיטב יכולתם על מנת להגיע ליחידות מובחרות ולא מחפשים להשתמט מאימונים ולכם הדרך הניהולית צריכה להיות שונה לחלוטין וזה מה שכואב לנו. אולי היה סיכוי שהיה איתנו אם היה מגיע לבית החולים מוקדם יותר".

"לא מאמינים שזה קרה"

ההידרדרות המהירה במצבו של החייל דביר מור בן ה-19, שמת לאחר שנדבק ככל הנראה בחיידק טורף, והידיעה על מותו הפתאומי, התקבלו בתדהמה בקרב מכריו. חבריו מספרים על ילד בעל ערכים, "כזה שכל אם הייתה רוצה לשדך לבת שלה", שתכניותיו להיות לוחם ביחידה מובחרת נגדעו ברגע.

תומר בארי, מדריך הרכיבה שליווה את דביר בשש השנים האחרונות, גם בזמן תחילת השירות הצבאי מספר על ילד מיוחד במינו. "הוא היה שאפתן, מסור, חברי, ערכים כמו עזרה לזולת ואהבת הארץ היו אצלו בראש ובראשונה. הוא היה פשוט ילד מופלא. כאילו כל התכונות הטובות התקבצו להם בילד אחד".

מדריכו של דביר סיפר שהצטרף למועדון האופניים גליל עליון כבר בגיל 13 והחל לרכוב בתור תחביב. "בהמשך זו הפכה להיות קבוצה תחרותית ודביר הגיע למקום השני באליפות ישראל לנוער ברכיבת כביש", נזכר בארי.

"קיבלתי את הידיעה על מותו, אבל אני עדיין לא מאמין שזה קרה", מספר המדריך. "פינו אותו לבית החולים ביום שבת ובהתחלה הרופאים אמרו שהמצב משתפר, אבל פתאום חלה הידרדרות. חשבנו שזו רק מחלת חום".

צה"ל: אופן הטיפול בטוראי דביר מור נבדק

בארי היה לצדו של דביר גם לפני שלוש שנים, כשאימו נפטרה אחרי מאבק במחלת הסרטן. "הוא הקריב הכל ובחר לא להמשיך בתחום ההישגי כדי ללכת ולתרום. זה התחיל בשנת שירות והמשיך בהחלטה ללכת לחידה מובחרת", הוא מספר.

חברו למועדון מספר על התדהמה שאחזה בו כששמע על מותו של דביר. "לא ידענו שהוא בבית חולים, קיבלנו את זה בהפתעה גמורה. הוא היה בחור חזק בכושר מעולה, אבל זה כנראה יכול לקרות לכל אחד".

בצה"ל הביעו צער על מותו של טוראי דביר מור ומסרו כי "בתחקיר ראשוני שנערך הערב על ידי קצין הרפואה הראשי, תא"ל ד"ר יצחק קרייס, בהשתתפות גורמי הרפואה של פיקוד מרכז, חיל האוויר, בריאות הצבא ושירותי הרפואה, עולה כי ביום שישי התלונן החייל ופונה לבדיקה במרפאת הבסיס. לאור תלונותיו של החייל, נשאר להשגחת פרמדיקית במרפאת היחידה".

"ביום שבת, לאחר שלא נראה שיפור במצבו הרפואי הוחלט על ידי רופא היחידה לפנותו לבית החולים סורוקה כאשר האבחנה היא כי החייל סובל מתהליך זיהומי. למרות מאמצי בית החולים לייצבו , נפטר טוראי דביר מור", מסרו בצה"ל. "בתחקיר מעמיק שיתקיים בימים הקרובים תיבחן סוגיית הטיפול בחייל וסוגיית פינויו לבית החולים". בסיום התחקיר, יוצגו התוצאות למשפחה.

לדברי האב, נוכחות של רופא במקום הייתה משנה את התמונה. "אני חושב שאם היה רופא במקום ייתכן שהסוף היה אחר", אמר האב. "היינו איתו בקשר מאז יום שישי כי הוא הרגיש לא טוב. בשבת החום היה גבוה מאוד וכל הדברים שלהערכתנו היו מחייבים הפנייה מוקדמת יותר לבית החולים".

החמצה עצומה ואובדן עצום

בני המשפחה מספרים על תחושה קשה של הלם. "יום בהיר אחד גבר בריא וחסון הכי בריא בעולם ובתוך יום וחצי הוא נגמר", סיפר האב. "זו תחושה של הלם כאב והחמצה עצומה ושל אובדן עצום. אני יכול לדבר בשבחו כמו כל אב, אבל אחרים יעידו את התכונות".

גורמים צבאיים סיפרו לחדשות 2 באינטרנט, כי אין לקשור את נסיבות מותו לאימון, שכן החייל התלונן במהלך סוף השבוע ולא תוך כדי האימון. החשד הראשוני שמדובר בתהליך זיהומי שמקורותיו נבדקים כעת בידי גורמי הרפואה בצה"ל.

רוכב מצטיין שתכנן לשרת ביחידה מובחרת

דביר מור רכב בקבוצת TNT גליל עליון, וייצג את ישראל בתחרויות בינלאומיות רבות באירופה. בשנת 2009 הוכתר כסגן אלוף ישראל לנוער וגם יצא עם נבחרת ישראל לאליפויות אירופה.

חבריו לרכיבה מספרים שהתלבט אם להמשיך את דרכו כספורטאי מצטיין או להתגייס לשירות קרבי. לאחר התלבטויות בחר להתגייס כלוחם ביחידה קרבית ותכנן לחזור לרכיבה על האופניים עם שחרורו. לאחר שנת שרות התגייס ליחידת שלדג. הלוויתו תתקיים מחר בקיבוץ עמיעד.

במועצה האזורית גליל עליון מספרים שדביר היה בבסיס בערד כשהתלונן על כאבים וחום גבוה. הוא נשלח למרפאת הבסיס שם קיבל טיפול וביום שבת נקרא אביו לקחתו מהבסיס. האב פינה את דביר לבית החולים וכעבור שעתיים הוא אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בסורוקה. ביום שני לפנות בוקר מצבו התדרדר ובשעות הבוקר נקבע מותו, ככל הנראה כתוצאה מחיידק טורף.

הדיווח הראשוני הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית של חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת