המג"ד ששכח חייל ברמאללה הודח מתפקידו

בעקבות התקרית החמורה בשבוע שעבר בכפר הפלסטיני בודרוס, הדיח הבוקר אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן את סא"ל מולי כהן, מפקד גדוד 74 בחטיבת השיריון 188. הסיבה: "כשל ערכי" הכרוך בעיקר באי דיווח אמת למפקדיו אודות התקרית. עם זאת, סא"ל כהן יוכל להמשיך בתפקידי פיקוד ומטה אחרים לאור עברו הנקי

ארבעה ימים אחרי התקרית החמורה במהלכה נשכח חייל שריון בכפר פלסטיני בגזרת רמאללה, משלם היום מפקד הגדוד את המחיר: אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן החליט הבוקר להדיח מתפקידו את סא"ל מולי כהן, מפקד גדוד 74 בחטיבת השיריון 188, שפיקד על הפעילות המבצעית במהלכה נשכח החייל. 

גורמים צבאיים סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי למרות שיחה שהתקיימה בין האלוף למג"ד, לא הצליח הקצין לשכנע את האלוף כי לא דיווח שקר. לאלוף גולן, שסבר כי התרחש כשל ערכי חמור של המג"ד, לא הייתה ברירה אלא להדיח אותו מתפקידו. הגורמים הוסיפו כי המג"ד בחר בהתחלה שלא לדווח דיווח מלא למפקדיו, וגם כאשר נשאל אודות האירוע - בחר לשקר ולגמד את המקרה. "לא כך מצופה ממג"ד בצה"ל", לדבריהם.

עם זאת, גורם צבאי מסר כי "מאחר ומדובר בקצין שבעברו לא היה פגם - הוא יוכל להמשיך בתפקידי פיקוד ומטה אחרים".

החייל שנשכח שירת כקשר המג"ד, תפקיד קרוב מאוד למפקד, לכן רבים בצבא הביעו תמיהה על כך שמפקדו שכח אותו. בנוסף, על פי התחקיר, מפקד הגדוד לא שם לב ששכח את החייל שלו עד שמפקד החטיבה שלו שאל אותו על כך זמן קצר לאחר האירוע - ורק אז הבין הכוח שאחד החיילים נותר מאחור.

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הורה כבר בסוף השבוע להשעות מתפקידו את מפקד הגדוד. מדובר צה"ל נמסר כי גנץ "הנחה לקיים תחקיר מיידי של האירוע, בדגש על הצד הפיקודי והערכי, ולהציג בפניו המלצות ראשוניות", וכן כי הוא "רואה את האירוע בחומרה רבה ואינו מוכן לעבור עליו לסדר היום". 

תושב הכפר הפלסטיני: "אמרתי לו - מה אתה עושה פה?"

מוחמד, תושב בודרוס, סייע ללוחם להתגונן מפני המון פלסטיני זועם - עד לבוא כוחות צה"ל לחלצו. לו עד שהגיעו הכוחות לחלצו. "ראיתי שיש פה חייל שעומד לבד. אמרתי לו: 'החיילים כבר הלכו, מה אתה עושה פה?'", הוא שחזר.

"הוא היה מבולבל, והפנים שלו האדימו... הוא פחד. הוא שאל אותי 'איפה הגדר?', אמרתי לו 'הגדר שם. לא למעלה'. הוא אמר לי: טוב, תישאר לידי', אז נשארתי לידו", סיפר תושב הכפר.

אחרי 20 דקות ארוכות כנצח - באה התקרית אל סיומה. "ירדנו הוא ואני בערך עד הבית שלי. החיילים באו לקחת אותו משם", תיאר מוחמד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת