המטס של מפקד חיל האוויר בשמי מחנה אושוויץ

בספטמבר 2003 הגשים מפקד חיל האוויר הנכנס אמיר אשל חלום ילדות - להוביל מטס צבאי ישראלי מעל שמי אושוויץ. "זו הייתה החותמת שלנו, להיות מגן לעם היהודי ולארצו ישראל", אמר אז אשל. התמונות מהמטס היו בלתי נשכחות, והפכו לפריט חובה בלשכות בקריה. בקרוב יופיעו התמונות האלה גם על הקיר בלשכת מפקד חיל האוויר

אלוף אמיר אשל בוודאי הגשים חלום ילדות, עם ההודעה על מינויו למפקד חיל האוויר במקומו של האלוף עידו נחושתן. אבל חלום אחר שלו כבר הוגשם לפני יותר מ-8 שנים, בספטמבר 2003. אשל, נצר למשפחת ניצולי שואה, הוביל עוד כשהיה בדרגת תא"ל את המטס המיוחד מעל שמי מחנה ההשמדה אושוויץ.

"מדובר בחלום אישי של 15 שנה", סיפר אשל לביטאון חיל האוויר, חודשים ספורים לאחר ששב מפולין. "זה הביטוי המשמעותי ביותר לתקומה של העם הזה. כחיל אוויר, אנחנו הביטוי המוחשי ביותר לעוצמה של העם ואין מישהו טוב מאיתנו לבטא את זה".

הרעיון נשאר כאמור שנים רבות במגירתו של אמיר, עד היום שבו הוזמן דן חלוץ, אז מפקד החיל, להשתתף בחגיגות 85 שנים לחיל האוויר הפולני. "הרגשתי שאנחנו פשוט חייבים לנצל את ההזדמנות הזו", הוסיף אשל.

את פרטי הטיסה, תכננו אשל והמפקד הנוכחי של חיל האוויר נחושתן - ממש כמו מבצע צבאי. "היינו צריכים לעבור בדיוק בכיוון, ובדיוק בשנייה הנכונה כדי ליצור את התמונה שרצינו", נזכר.

אשל הוביל אז את המטס, ובחר את מילותיו בקפידה. "אנו, טייסי חיל האוויר הישראלי בשמי מחנה הזוועות. קמנו מאפר מיליוני הקרבנות, נושאים את זעקתם האילמת, מצדיעים לגבורתם, ומבטיחים להיות מגן לעם היהודי ולארצו ישראל".

התמונה בה נראים המטוסים מעל שמי אושוויץ הפכה לפריט חובה במשרדו של כל אלוף בצה"ל. "לעולם לא עוד", נכתב עליה. "זו החותמת שלנו, ההבטחה של חיל האוויר לעם היהודי", סיכם אשל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת