אובמה: "ישראל טרם החליטה לתקוף באירן"

בריאיון לרשת NBC ניסה הנשיא האמריקני לצנן את המתח סביב אפשרות הפגיעה במתקני הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית, ואמר כי הפור בסוגיה טרם נפל. הוא התחייב לפעול ככל יכולתו כדי למנוע מטהרן נשק גרעיני והזים את הדיווחים שלפיהם יש בידיה טילים שעלולים לפגוע גם בארצות הברית

במקביל להתרבות הדיווחים על תקיפה אפשרית של ישראל במתקני הגרעין של אירן כבר בחודשים הקרובים, ממשיכים האמריקנים במאמצים להוריד את גובה הלהבות ולצנן את השטח. הלילה אמר נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי הוא "סבור שישראל טרם קיבלה החלטה כיצד עליה לנהוג בסוגיית אירן".

עם זאת, הדגיש אובמה בריאיון לרשת NBC כי בירושלים "חוששים באופן מוצדק" מהאפשרות ששלטון האייתוללות יחזיק בנשק גרעיני. הנשיא האמריקני התייחס גם לדיווחים מהימים האחרונים, שלפיהם בידי טהרן נשק המסוגל לפגוע גם בארצות הברית. הוא אמר כי "אין בידינו ראיות לכך שלאירן יש כוונות - כמו גם יכולת - לתקוף אותנו".

אובמה שב והדגיש כי "ניכר שהסנקציות שהוטלו על אירן משפיעות עליה" והתחייב לעשות ככל יכולתו כדי למנוע מהשלטונות שם לממש את מטרתם ולהשיג נשק גרעיני.

מוקדם יותר הערב ציטטה סוכנות הידיעות AP דיפלומט אירופי שהזהיר כי במקרה שהתכנית תצא אל הפועל - לא תהיה לפקיסטן ברירה אלא לסייע לטהרן בפעולת תגמול. פקיסטן נחשבת למדינה המוסלמית היחידה עד כה שמחזיקה בנשק גרעיני. הערכות שונות מלמדות כי מדובר בהיקף לא מבוטל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת