"פאנטה חושש שישראל תתקוף באירן באביב"

סיבה לדאגה? עיתונאי אמריקני שמלווה את שר ההגנה פאנטה, שמע ממנו הערכות לגבי תקיפה ישראלית אפשרית של מתקני הגרעין באירן. "ישראל תתקוף בין אפריל ליוני, היא חוששת מכמות האורניום המועשר שיש בידי אירן ומהמתקנים התת-קרקעיים שנבנים". מוקדם יותר התבטאו בנושא שר הביטחון ברק והשר לעניינים אסטרטגים משה יעלון

שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה (חדשות 2)

שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה נמצא בימים אלה בוועידת נאט"ו שבבריסל. אחד ממלוויו הוא כתב העיתון "וושינגטון פוסט" דיוויד איגנטיוס, שנחשב למקורב אליו במיוחד. בטור בנושא כתב הערב איגנטיוס כי להערכת פאנטה - ישראל תתקוף באירן בין החודשים אפריל ליוני, עוד השנה.

לפי הכתב, שר ההגנה אמר: "גורמים ישראלים אמרו כי לאחר מכן לא תהיה אפשרות לתקוף את מתקני הגרעין באירן, והם חוששים שאחמדינג'אד ואנשיו השיגו כמות מספקת של אורניום מועשר שנמצאת מתחת לאדמה על מנת לייצר פצצה גרעינית". רק באחרונה הטיל האיחוד האירופי אמברגו על רכישת נפט מאירן, צעד שזכה לתמיכה גדולה מהממשל בוושינגטון, ובנוסף היה אמור לדחות תקיפה ישראלית אפשרית באירן.

בהמשך הכתבה, טוען איגנטיוס כי למרות הסנקציות, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רוצה להשאיר את גורלה של ישראל תלוי בפעולה אמריקנית, מכיוון שלא ברור אם אכן האמריקנים מעוניינים לתקוף את מתקני הגרעין באירן. כמו כן, לא החליטו האמריקנים כיצד להגיב לתקיפה ישראלית אפשרית. "תהיה לאובמה בעייתיות לגנות פעולה זו שכן הרפובליקנים נחשבים לתומכי ישראל", כתב העיתונאי האמריקני.

השרים מתבטאים בגלוי על אפשרות תקיפה

שר הביטחון אהוד ברק ממשיך לשגר איומים לעבר טהרן: במהלך נאומו הערב בכנס הרצליה הבהיר ברק כי חייבים למנוע מאירן להפוך לגרעינית - לפני שיהיה מאוחר מדי.

ברק נשא דברים במהלך הכנס המתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה. במהלך נאומו התייחס לחשש מהתפתחות תכנית הגרעין האירני: "היום בניגוד לעבר קיימת הבנה עולמית נרחבת, שחיוני למנוע את אירן מלהפוך לגרעינית ושאין להוריד שום אופציה מהשולחן"

"קיימת הבנה עולמית שאם הסנקציות לא יועילו צריך לנקוט בפעולה צבאית", הדגיש ברק. בנוסף הסביר כי האירנים טומנים הכל עמוק באדמה, וגם אם תהיה התקדמות איטית, בנקודה מסוימת גם אם נרצה לפעול לא נהיה מספיק יעילים - ולכן צריך לפעול בדחיפות.

מוקדם יותר היום אמר השר משה יעלון, כי ישראל מסוגלת לתקוף את מתקני הגרעין באירן. "כל מתקן שמאובטח על ידי בן אנוש, בן אנוש אחר יכול לתקוף", אמר יעלון בכנס הרצליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת