ראש המוסד דן בחשאי עם האמריקנים באיום האירני

בשימוע שנערך בוועדת המודיעין של הסנאט בוושינגטון התברר כי תמיר פרדו הגיע בתחילת השבוע לוושינגטון ונועד שם עם ראש ה-CIA ובכירים נוספים. האחרון סירב להשיב כשנשאל האם מתכוונת ישראל לתקוף ברפובליקה האסלאמית

ראש המוסד, תמיר פרדו (רויטרס)

האם ישראל מעלה הילוך במאבק בגרעין האירני? הערב נודע כי ראש המוסד תמיר פרדו ביקר ביום ראשון האחרון בוושינגטון ודן עם בכירים שם באפשרות של תקיפה חד-צדדית ברפובליקה האיסלאמית. פרטי הפגישה נחשפו באופן מקרי, בשימוע שנערך אחר הצהריים בוועדת המודיעין של הסנאט האמריקני.

יו"ר ועדת המודיעין וכן ראש ה-CIA, דיוויד פטריוס, אישרו כי הם עצמם נועדו עם פרדו בתחילת השבוע. פטריוס חזר ואמר כי נוכח להבין שבישראל רואים בגרעין האירני איום קיומי. עם זאת, הוא סירב להתייחס לשאלה האם מתכוונים בירושלים לתקוף את הרפובליקה האיסלאמית או לא.

הדיונים שערך ראש המוסד התמקדו במה שמכונה "מרחב החסינות" - בפרק הזמן שיחלוף עד לנקודה שבה יצליחו האירנים להסתיר את הצנטריפוגות במקום שיהיה חסין מפני פגיעה ישראלית. נקודה זו מהווה קו אדום מבחינת ירושלים, והאמריקנים מעריכים כי הדבר יתרחש בסוף השנה הנוכחית או בתחילת 2013.

פרס: "לא לשלול שום אופציה מול אירן"

חשיפת פרטי המפגש בין ראש המוסד לבכירים האמריקנים באה במקביל לדברים שנשא הערב נשיא המדינה שמעון פרס, שהזהיר כי אירן "מנסה להצטייד בנשק להשמדה המונית כדי להפחיד את הרבים ולממש את שאיפותיה האימפריאליסטיות העוטות גלימה דתית. זו סכנה קיומית. אסור שנשק גרעיני יגיע לידי שלטון האייתולות, שהוא המושחת ביותר בעולם מבחינה מוסרית".

בקריאה למנהיגי המדינות השונות, אמר הנשיא כי "חובתה של הקהילה הבינלאומית למנוע את צירוף הרשע להגרעין. זו גם התחייבותם של רוב מנהיגי העולם הנאור ועליהם לעמוד בה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת