חייל נחקר במצ"ח בחשד לשימוש בסמים - וחויב להתפשט לעיני החוקרים

לוחם שריון שהתייצב לבדיקת סמים בבסיס מצ"ח, חויב להוריד את בגדיו ולעמוד כשהוא בעירום מלא, מול החוקרים. משסירב לעשות כן, טענו בפניו החוקרים כי "מדובר נוהל חדש המחייב להתפשט, ואם יסרב, תיוחס לו עבירה פלילית של אי ציות לשוטר". החייל הגיש באמצעות פרקליטו קבילה לנציב קבילות חיילים

אולץ להתפשט בפני החוקרים. אילוסטרציה (רויטרס)

לוחם שריון שנקרא לפני שבוע לעבור בדיקת סמים בבסיס בית ליד במשטרה הצבאית החוקרת, נאלץ לעבור מסכת השפלות בחדר החקירות, לאחר שחויב להתפשט אל מול עיניהם של החוקרים.

בתחילת השבוע שעבר נקרא החייל על ידי רס"ר היחידה שבה הוא משרת, לעבור בדיקת סמים שגרתית, יחד עם שני חיילים נוספים ביחידתו. ביום שלמחרת התייצב ללא כל התנגדות לחקירה במצ"ח. פרקליטו של החייל, עו"ד עידן דביר, סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "ביום שבו התייצב החייל לחקירה, היה מזג אוויר סוער במיוחד. הוא צווה להמתין בחוץ במשך שעתיים וחצי תחת גשם זלעפות, מבלי שהורשה להיכנס למבנה הסגור".

בתום ההמתנה הממושכת בקור, נקרא החייל לחדר החקירות ושם המתינו לו חוקר במדי משטרה צבאית, ואדם נוסף בבגדים אזרחיים. השניים ציינו בפניו כי קיים נוהל חדש אשר על פיו ניתן לדרוש מכל חייל שנחקר, להתפשט. אם יסרב, טענו החוקרים, ניתן יהיה לייחס לו עבירה פלילית בדבר "אי ציות לשוטר".

"בתחילה, סירב החייל לדרישת החוקרים, אך לאחר מספר ניסיונות 'שכנוע' ואיומים, הגיע למסקנה שעליו להישמע להם", אמר עו"ד דביר והוסיף: "בהמשך הוא הוריד את מדיו ונשאר בתחתונים וגרביים בלבד".

נאלץ לעמוד מול החוקרים בעירום מלא

החוקרים לא הסתפקו בכך, ולטענתו של החייל, ביקשו ממנו להוריד גם את בגדיו התחתונים. משסירב לעשות כן, צעקו עליו וצחקו ביניהם. בסופו של דבר החליט החייל להיענות גם לבקשה הזו והוריד את התחתונים והגרביים. אחד החוקרים ניער את הגרביים כדי לוודא לטענתו שאין כל חומר מחשיד בתוכם.

בהמשך נתן החייל דגימת שתן, וזו נמצאה נקייה מכל שאריות סם שהן. לטענת עו"ד דביר "לא היה כל רקע מקדים לביצוע הבדיקה, העובדה שקודם נדרש החייל להתפשט, ואז עבר את בדיקת השתן, אינה תקינה ומקובלת".

לאחר ששב הביתה, סיפר החייל המבוהל להוריו על שעבר בחדר החקירות. עו"ד דביר טוען כי "מדובר באדם שמגיע ממשפחה נורמטיבית, ילד בכור מבין שלושה אחים, התגייס לחיל השריון כלוחם, עבר מסלול קרבי בפלוגה מבצעית".

כשבוע לאחר המקרה, החליטו החייל ומשפחתו לפנות לסיוע משפטי. לדבריו של דביר, החייל דמע במשרדו וסיפר ברגש כי מעולם לא האמין שכך יושפל על ידי גורמי צבא. בשעה זו הגיש פרקליטו של החייל קבילה לנציב קבילות חיילים. לטענתו, במידה ופנייתו לא תיענה באופן מיידי, יפנה לפקיד הצבאי הראשי ולקצין משטרה צבאית ראשי.

מצה"ל נמסר בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט, כי "פקודות הצבא והנהלים לגבי אופן ביצוע בדיקות סמים לא השתנו. כפי שהיה נהוג עד היום, במקרים בהם יש חשד לזיוף הבדיקה, ולאחר קבלת אישור מהנבדק המתחייב בחוק, נעשית הבדיקה בעירום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת