פרס: "אין לשלול שום אופציה בהתמודדות עם הסכנה האירנית"

בפתח כנס הרצליה התייחס הנשיא להתמודדות עם סוגיית האיום הגרעיני וקרא לקהילה הבינלאומית להחמיר את הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית: "יש למנוע מראשי השלטון בטהרן להסתובב במשכנות ממשלתיים ובטרקליני האו"ם"

פרס. ארכיון (שרון אלון)

במקביל לרמיזות מצד גורמי ביטחון בישראל על אפשרות של תקיפה באירן כבר בחודשים הקרובים, קרא הערב נשיא המדינה שמעון פרס לקהילה הבינלאומית להירתם למאמץ למנוע מהרפובליקה האיסלאמית להשיג לידיה נשק גרעיני. בנאום שנשא בפתח כנס הרצליה אמר פרס "כי אין לשלול שום אופציה בהתמודדות עם הסכנה האירנית".

הוא האשים כי טהרן "מנסה להצטייד בנשק להשמדה המונית כדי להפחיד את הרבים ולממש את שאיפותיה האימפריאליסטיות העוטות גלימה דתית. זו סכנה קיומית. אסור שנשק גרעיני יגיע לידי שלטון האייתולות, שהוא המושחת ביותר בעולם מבחינה מוסרית".

בקריאה למנהיגי המדינות השונות, אמר הנשיא כי "חובתה של הקהילה הבינלאומית למנוע את צירוף הרשע להגרעין. זו גם התחייבותם של רוב מנהיגי העולם הנאור ועליהם לעמוד בה".

פרס קרא להדק את חבל הסנקציות סביב צווארה של הרפובליקה האיסלאמית ואמר כי "יש למנוע מראשי השלטון הנוכחי בטהרן להסתובב במשכנות ממשלתיים ובטרקליני האו"ם, משל הם האורחים הנכונים. המאבק מול אירן אינו פשוט. אין להקל בו ראש, אבל גם אין לשקוע בבהלה. בסופו של דבר, אין עתיד להנהגה האיראנית הנוכחית. היא מציעה רק הרס לעתיד ומאיימת על זכויות האדם ועל שלום המדינות".

בהקשר לקיפאון המדיני מול הפלסטינים, קרא הנשיא לחדש את המשא-ומתן והזהיר כי "לא יהיה ביטחון ללא מרכיב מדיני ואין משמעות למהלך מדיני אפשרי ללא יכולת של הגנה עצמית. לא נותר זמן רב, ולכן - למרות שישנם זיכרונות לא נעימים והופעות מקוממות, אסור שהזיכרון וההסתה יתפסו את מקום החזון והתקווה של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת