חודשו החיפושים אחר גיא חבר

17 שנים לאחר שהוגדר נעדר, מתחדשת החקירה סביב היעלמותו של החייל שעקבותיו אבדו לאחר שיצא מבסיס התותחנים בו שירת ברמת הגולן. החוקרים מתכוונים להצית את שדות המוקשים סמוך לבסיסו של חבר, בניסיון לאתר את נשקו האישי

נעלמו עקבותיו. חבר (מתוך אתר: גיא חבר)

צה"ל מחדש בשבועות האחרונים את החיפושים אחרי החייל גיא חבר שנעדר כבר 17 שנה מאז נראה לאחרונה בבסיסו שברמת הגולן. החיפושים עכשיו מתמקדים בשני שדות מוקשים הסמוכים לבסיס התותחנים בו שירת חבר - בסיס "הרעם" באזור חד נס.

חלק מההתחקות אחר החייל הנעדר, הציתו החוקרים את השדות באש, ובמקביל צילמו את האזור מהאוויר. עכשיו הם משווים את התצלומים לפני הצתת השדות ואחריה, במטרה לנסות ולאתר פיצוצי משנה שלא מתאימים לתוואי השטח - וכך אולי לעלות על עקבותיו של רובה הגליל שחבר נשא עמו.

נשקו האישי לא אותר עד היום

במשך שנים משפחתו של חבר טוענת שהוא נחטף לסוריה - נושא שנבדק רבות גם על ידי מדינת ישראל. למרות זאת, אחת ההנחות המרכזיות היא שחבר לא יצא מגבולות ישראל ועל כן הבדיקה הנוכחית.

גיא חבר נראה בחיים לאחרונה בחיים ב-17 באוגוסט 1997 בבסיס חיל התותחנים שבו שירת ברמת הגולן. מאז אבדו עקבותיו והתעלומה על מה שעלה בגורלו נותרה לא פתורה. לפי עדויות שונות, הוא נצפה בפעם האחרונה ליד מכונת המשקאות בבסיס כשלבש מדי ב' ומצויד בנשקו האישי. גם הנשק לא אותר עד היום.

בימים הראשונים אחרי ההיעלמות, סברו מפקדיו של חבר כי החליט לשים קץ לחייו בשל סכסוך שהתגלע בינו לבין מפקדו שבעטיו זומן למשפט צבאי. במרוצת השנים, בשל העובדה שלא נמצא אף פריט ששייך לו או ראיות אחרות כלשהן שהיה בכוחן לשפוך אור על גורלו, הועלתה השערה נוספת שלפיה נחטף לסוריה והוחזק שם בחיים.

לפני כשלוש שנים נחקרה עדות של אזרחית גרמניה וחוקרת יהדות, שטענה כי שנים קודם לכן בעת ביקורה בסוריה, נעצרה על ידי אנשי מודיעין ונלקחה לחקירה בדמשק - שם לדבריה ראתה את החייל הישראלי הנעדר, ששימש כמתורגמן. תחילה בישראל לא התייחסו לדבריה ברצינות, אך שנים לאחר מכן היא זומנה לארץ לחקירה שם גוללה את גרסתה.

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל פועל באופן תמידי למציאת נעדריו. במסגרת זו, נעשית ברמת הגולן פעילות גם בשדות מוקשים בניסיון לאתר כל ממצא שעשוי להיות רלוונטי ולשפוך מידע על היעלמותו של גיא חבר".