דיווח באירן: "4 בכירים במשמרות המהפכה מתו במפתיע"

בימים האחרונים מתו בזה אחר זה 4 קצינים בכירים לשעבר ב"משמרות המהפכה" באירן, כתוצאה מהתקפי לב פתאומיים ושבץ מוחי - כך מדווחים כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה במדינה. מבלי להאשים שום גורם, תהו בכלי התקשורת האם מדובר בצירוף מקרים או בסיכולים ממוקדים

מפגן של משמרות המהפכה באירן, ארכיון (רויטרס)

עוד "צירוף מקרים" - או שורה של פעולות חיסול נקודתיות? ארבעה קצינים בכירים לשעבר ב"משמרות המהפכה" של אירן מצאו לאחרונה את מותם בנסיבות מסתוריות, כתוצאה מבעיות רפואיות פתאומיות. כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה באירן מדווחים כי הארבעה מתו כתוצאה משבץ מוחי או מהתקפי לב פתאומיים בימים האחרונים.

על פי הדיווח, הארבעה הם וופא עפאריאן (52), עבאס מהרי (52), אחמד סיאפזאדה (55) ומנסור טורקאן (50).

עפריאן, על פי הדיווחים, כיהן בעבר בתפקיד יו"ר מועצת המנהלים של חברת התקשורת וששימש גם כמפקד בכיר ב"משמרות המהפכה" בתחום תעשיית ההגנה והמלחמה האלקטרונית. "בראשית החודש דווח כי הוא נמצא מת ממחלה", דיווחו כלי התקשורת האירניים; עבאס מהרי שימש אף הוא בעבר כאחד מבכירי הקצינים ב"משמרות המהפכה", וכיהן בתפקיד בכיר באוניברסיטת "אימאם חוסיין". "גם הוא מצא את מותו בימים האחרונים כתוצאה משבץ מוחי", דווח בכלי התקשורת האירניים.

מי אשם?

"אחמד סיאפזאדה, בכיר לשעבר נוסף ב'משמרות המהפכה' מצא אף הוא את מותו בימים האחרונים, כתוצאה מהתקף לב", דווח עוד באתרי האינטרנט האירניים. "מנסור טורקאן, גם כן קצין בכיר לשעבר ב'משמרות המהפכה' מת אף הוא כתוצאה משבץ מוחי", דווח עוד.

על פי הדיווחים, אחד מבכירי הארגון לשעבר, חוסיין עלאיי, פרסם לאחרונה מודעת אבל הקשורה לארבעה, בה הביע צער על מותם. במודעה ציין עלאיי כי סיאפזאדה היה אחד מבכירי הקצינים של "משמרות המהפכה" במהלך מלחמת אירן-עירק.

בדיווחים לא הופנתה אצבע מאשימה כלפי שום גורם, אך בהחלט נקשרו המקרים זה בזה סביב שאלת ה"מקריות" שבמותם.

שבת לפנות בוקר: קצין בחיל האוויר חוסל ביריות 

ביום שבת דיווחו כלי תקשורת באירן כי בתקרית ירי שאירעה בשעות הבוקר המוקדמות בעיר ח'ורמאבאד במערב אירן חוסל איש צבא ונפצע חייל נוסף, על ידי שני אופנוענים שביצעו את הירי - ונמלטו מן המקום. 

על פי הדיווח, הירי בוצע לעבר קבוצת חיילים שהיו בדרכם לבסיס חיל האוויר הממוקם בסמוך לעיר. "באירוע נהרג קצין צבא, רזא עלי פימאני, בן 43, וחייל נוסף בשם סעיד ביראנווד נפצע ברגלו ובצווארו", דווח בכלי התקשורת האירניים.

גורם בכיר במחוז לורסטן בו ממוקמת העיר אישר את הפרטים והוסיף כי נדרשת חקירה נוספת בעניין נסיבות האירוע. "ניידע בדבר פרטים נוספים עם התקדמות החקירה", אמר הגורם.

בשעות הערב דווח כי גורמים ביטחוניים הם שחוקרים את האירוע. "לצערי, שני האופנוענים הצליחו להימלט מהזירה", הוסיף הגורם האירני. על פי עדי ראייה במקום ששוחחו עם כלי התקשורת האירניים "נורו כדורים רבים לעבר קבוצת החיילים, מה שגרם לבהלה רבה במקום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת