טירקל: מבחינתי עוד אין רמטכ"ל

יו"ר הוועדה למינוי בכירים, השופט בדימוס טירקל, מבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online כי לא יהיה חותמת גומי למינוי איזנקוט. "אני לא יודע אם הוא היה מעורב או לא בפרשת הרפז", אמר. "אני צריך לקבל את החומר"

אלוף גדי איזנקוט הוכרז אמש (שבת) כרמטכ"ל ה-21 בצה"ל, אך הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט (בדימוס) יעקב טירקל, טרם קיבלה את החומרים עליו. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר טירקל כי "מבחינת הוועדה אני לא יכול להגיד שיש או אין רמטכ"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באשר לפרשת מסמך הרפז, אמר טירקל: "אני לא יודע אם הוא היה מעורב, איך הוא היא מעורב, מה היה מעורב. זה שהעיתונות כותבת כך או אחרת...". לדבריו, הוועדה עוד לא התכנסה ועל כן הוא לא יכול לתת תשובה מוסמכת באשר לאיזנקוט.

"אני לא יכול לדעת עוד לא קראתי את החומר עליו, אני צריך לקבל את כל החומר שמקובל להגיש, ולשמוע את כל הגורמים האחרים שאנו נוהגים לשמוע, אחרי זה אני אדע. שום דבר אפילו עוד לא נפתח עד שאני לא קורא".

הוא ציין כי לא הזדמן לו להכיר את איזנקוט בעבר. אלא שיש לציין, כי איזנקוט עבר את אישורה של ועדת טירקל לפני כשנתיים, עת מונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל ולכן ההערכה היא שלא צפויה בעיה כלשהי. איזנקוט עצמו נוקה לגמרי מחשדות פליליים בכל הנוגע לפרשת מסמך הרפז, אך ייתכן שיוגשו תלונות בנושא לוועדה או אפילו עתירות נגד המינוי לבג"ץ.

מבקר המדינה: לא נמצא פגם בהתנהלות איזנקוט בפרשת המסמך

איזנקוט, בן 54, נשוי ואב לחמישה, החל את שירותו הצבאי בשנת 1978 בחטיבת גולני, שבה החל להתקדם גם בסולם הפיקודי: מפקד כיתה, מפקד מחלקה ומפקד פלוגה, קצין אג"ם חטיבתי, מפקד פלוגת "עורב" וגדוד 13, סמח"ט ומח"ט. כמו כן פיקד על חטיבת חי"ר במילואים ושימש כקצין מודיעין של פיקוד הצפון.

בדצמבר 2012 הוא מונה לסגן הרמטכ"ל על ידי שר הביטחון דאז אהוד ברק, בעקבות המלצת הרמטכ"ל גנץ. ההחלטה עוכבה בשל ההמתנה למסקנות דוח הרפז, שנגעו גם לאיזנקוט. לבסוף קבע מבקר המדינה כי "לא נמצא פגם" בהתנהלותו של איזנקוט בפרשת המסמך.

הרמטכ"ל בני גנץ התייחס הבוקר למינוי ואמר שהוא גאה בהתנהלות הפיקוד הבכיר בצה"ל במהלך תהליך הבחירה בגדי איזנקוט לתפקיד הרמטכ"ל הבא. "אני שמח על הדרך שבה ההחלטה נלקחה ועל האופן שבו התנהלה הקצונה", אמר. אלוף איזנקוט יצא הבוקר מוקדם מביתו, הודה לעיתונאים ולצלמים אך העדיף שלא להתייחס לדבר מינויו.

אמש היה זה הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שהאשים בריאיון לחדשות 2 ש"ניסו להכתים את גדי עם ספינים", באשר לפרשת הרפז, שלדבריו לא היה לו שום חלק בה.
"גם מבקר המדינה, גם היועץ המשפטי לממשלה וועדת טירקל ישבו על כל הסוגיה הזו עוד לפי הרבה זמן וקבעו שלגדי אין שום חלק, הוא ראוי וכשיר למלא את התפקיד", הוסיף אשכנזי. "רה"מ ושר הביטחון הקודם ראו בו מועמד ראוי כבר בסבב הקודם, כך שנראה לי שהגיע הזמן להפסיק עם כל הספינים והניסיונות להכתים את גדי שלא לצורך".