המחאה מתגברת: ח"כים והורים לחיילים יפגינו בכניסה לרכבת

על רקע התנגדות נרחבת מצד חיילים, הורים וגם חברי כנסת, ייצא בבוקר לדרך ההסדר החדש שלא מאפשר נסיעה בחינם לחיילים ברכבת בימי ראשון. הורים זועמים הודיעו כי יפגינו נגד המהלך, והחיילים זועמים: "אין ברירה אלא לשלם". ח"כ שאמה הכהן: "מבחינתי חייל אמור לעלות לקרון לפני אזרח". גורמים בצה"ל: מעריכים שיהיו תקלות

הסדר שינוי התחבורה לחיילי צה"ל יחל בשעה 6 בבוקר, ורבים מהם מביעים את זעמם וטוענים שכדי להגיע בזמן לבסיסים ישלמו מכיסם על הנסיעה ברכבת. גם במערכת הפוליטית תוקפים את ההסדר, ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני טוענת: "זכותם של ילדינו המשרתים בצה"ל להגיע בחינם לבסיס והביתה, וזו חובתה של המדינה".

המדריך לחיילים: כך תסעו בראשון בבוקר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים הרבים שישובו מחר לבסיסים ברחבי הארץ מתקשים להתמודד עם הסידור החדש. "אין להם בושה לצבא, איך הם עושים לנו את זה?", אומרת חיילת המשרתת בבסיס הקריה ומתגוררת בצפון. "אני לא סומכת על האוטובוסים האלה, אם אעלה עליהם אני אגיע בזמן לעולם לא".

חייל אחר הצהיר כבר עכשיו שהוא מתכוון לשלם ולנסוע ברכבת. "אני גר בהרצליה ואני מוכן לשלם כמה שקלים כדי להגיע בזמן - עדיף על אוטובוס לא ידוע שבטח יהיה צפוף ויאחר", סיפר לנו חייל מפקדה. "נכון, אני לא אמור לשלם על זה אבל באמת שאין לי כוח אחרי יציאה להתעסק עם דחיפות וצרחות על הבוקר".

חלק מהחיילים נסעו כבר בשבת לבסיס

"אבא שלי ייקח אותי מחר לבסיס שלי בדרום", סיפר לנו חייל המשרת בחטיבת חי"ר. "תמיד הייתי נוסע ברכבת אבל עכשיו שאי אפשר אני לא מתכוון לשלם מהכיס שלי ואבא שלי מאוד התעצבן ששמע על ההחלטה הביזיונית הזאת והוא לא מוכן שככה אני אתחיל את השבוע שלי".

חלק מהחיילים בחרו להקדים את הגעתם לבסיס ולעלות על הרכבת כבר הערב על מנת למנוע איחורים מחר בבוקר. "אז אני אשן עוד לילה אחד בבסיס, זה לא משנה לי, עדיף שאני אהיה רגוע ולא מתוסכל על הבוקר", סיפר לוחם שמשרת בצפון. "לא רק אני עושה את זה, גם עוד חברים שלי - נעשה ערב רגוע בבסיס".

"האזרחים שווים יותר מאיתנו? אני לא מבינה", אמרה בזעם חיילת המתגוררת בחיפה. "הנהלת הרכבת החליטה שלא נוח לה שחיילים ייסעו ברכבת כי אזרחים רבים התלוננו על לחץ - אנחנו אלה שמגנים על המדינה, לא מגיע לנו מקום נורמלי?". אחרת הוסיפה כי שר הביטחון צריך להתבייש בעצמו וכי לא ייתכן שתמיד החיילים משלמים את המחיר.

"אני תורם למדינה שלוש שנים מהשנים הכי יפות שלי ומרוויח 350 שקל בחודש ועכשיו גם את הרכבת לוקחים לי?", תהה אחד החיילים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "שיוסיפו עוד קרונות לרכבות במקום להוציא אותנו - זה לא פייר".

הורים יפגינו נגד המהלך

הורים רבים מתכוונים מחר להפגין מול משרדי הנהלת הרכבת, ואלפים הצטרפו לקבוצות מחאה בפייסבוק שקוראות גם לצאת להפגנות ענק בעקבות ההחלטה. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה גם היא את המהלך: "אחרי שזרקו נשים לירכתי האוטובוס, זורקים חיילים מהרכבת. אני יודעת שאומרים שזה עניין של עומס ותקציב אבל שוב, כמו בכל דבר, זה עניין של סדר עדיפות".

לבני הוסיפה: "חובת הממשלה היא לאפשר לחיילים לנסוע בחינם בתחבורה ציבורית בכל יום ובכל שעה. אני מחזקת את ההורים שהולכים להפגין מחר בבוקר על הזכות של ילדיהם, ילדינו, המשרתים בצה"ל להגיע בחינם לבסיס והביתה. זו זכותם וזו חובתה של המדינה. קדימה התחילה להחתים חברי כנסת על חוק שיבטיח את זה אם הממשלה לא תשנה את דרכיה".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) כתב בדף הפייסבוק שלו: "ביום ראשון ועדת הכלכלה יוצאת לשטח לתחנות הרכבת בשבע בבוקר לראות ולשמוע את החיילות והחיילים שנאסר עליהם השימוש ברכבת. כך נדע האם באמת החיילים מרוצים כפי שטוענים בממשלה או ההיפך כפי שאנו חשים. בצהריים תעלה הצעת החוק לועדת שרים שתאפשר לחיילים לנוע חינם וחופשי בכל התחבורה הציבורית".

"בכיוון ובקצב הזה עוד יבוא יום וחיילי צה"ל יצטרכו לשלם על כדורי אקמול ואולי אחרי זה גם על כדורי ירי... אם ההצעה של הממשלה כזו טובה ועדיפה על נסיעה ברכבת, אזי תנו אותה כאופציה ואם היא באמת טובה יותר אז אין צורך בכפייה. מבחינתי חייל אמור לעלות לקרון לפני אזרח, בטח לפני האזרחים שמניפים דגלים ירוקים", ציין שאמה הכהן.

גורמים בצה"ל: מעריכים שיהיו תקלות

גורמים בצה"ל הסבירו כי הם צופים שיהיו תקלות ואיחורים אך מאמינים כי עד יום ראשון בשבוע הבא כלל הלקחים יופקו. "המהלך הוא למען החיילים - על מנת שיהיה להם מקום לשבת ומקום לאחסן את התיק", סיפר גורם צבאי. "המצב הנוכחי לא אפשרי - החיילים עומדים ונדחקים". בצה"ל ישלחו מחר צוותים לתחנות השונות על מנת לכוון את החיילים וגם הרכבת תתגבר את מספר הסדרנים.

אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל ייפתח מחר חמ"ל על מנת למנוע תקלות בהסעות של האוטובוסים מחר בבוקר. אנשי הצבא שאמונים על הסדר בתחנות השונות יעדכנו את החמ"ל בזרימת החיילים ובתזמון האוטובוסים ובמידת הצורך יזמינו אוטובוסים נוספים. סגן הרמטכ"ל הורה בשבוע שעבר שלא להעניש חיילים שיאחרו מחר לבסיסים.