חשש: נשק כימי וביולוגי יועבר מסוריה לחיזבאללה

בצה"ל מתחילים להיערך כבר עכשיו ליום שאחרי נפילתו של משטר אסד. ראש אגף התכנון בצה"ל טוען כי ישראל מעריכה כי אסד יאבד את השלטון. "החשש המיידי הוא למצבור ענק של נשק ביולוגי וכימי בסוריה", הוא מסביר

לא יודעים כמה נשק הועבר לחיזבאללה. ארכיו (רויטרס)

בישראל חוששים מה יקרה למצבורי נשק כימי וביולוגי בסוריה, לאחר שמשטרו של אסד ייפול, כך טוען היום ראש אגף התכנון בצה"ל אלוף אמיר אשל.

לדברי אשל, ההערכה בישראל היא שבסופו של דבר אסד לא יצליח לשמור על כסאו. "השאלה היא לא אם אלא מתי, והשאלה הגדולה באמת היא מה הולך לקרות ביום שלאחר נפילתו", הדגיש אשל.

"החשש המיידי הוא למצבור ענק של נשר ביולוגי וכימי, ויכולות אסטרטגיות שעדיין מגיעות לסוריה, בעיקר ממזרח אירופה", מדגיש אשל. לדבריו, עד עכשיו אי אפשר לדעת כמה נשק הועבר כבר לידי ארגון חיזבאללה וכמה עוד יועבר בעתיד. 

סוריה עומדת בפני פשיטת רגל

לטענת אשל, ייתכן שבסוריה תפרוץ מלחמת אחים, אם אסד יסרב לעזוב את השלטון. "אם אסד יאמץ את המודל בתימן ויעזוב, ייתכן והדבר ימנע מלחמה במדינה", ציין.

"אם אסד לא יעזוב מיוזמתו, ייתכן שהוא יוביל למלחמת אזרחים. אם תהיה מלחמת אזרחים הדבר עלול להוביל לאסון". בנוסף העריך אשל כי סוריה עומדת בפני פשיטת רגל, דבר נוסף שעלול להוביל לחוסר יציבות אזורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק