זעם בנגב: "השרים נלחמים זה בזה על חשבוננו"

ראשי יישובים בדרום זעמו בעקבות הפרסום בחדשות 2 על החלטת יעלון להקפיא את פרויקט מעבר צה"ל לנגב בשל סכסוך תקציבי עם לפיד. "אפשר לסגור את הנגב", אמרו. "מאבקים פוליטיים פוגעים בעתיד המדינה כולה"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הכריז כי הוא עוצר את מעבר בסיסי צה"ל לנגב בשל מחלוקת תקציבית עם משרד האוצר והעומד בראשו, השר יאיר לפיד, וההחלטה הזו, כצפוי, מעוררת זעם רב במערכת הפוליטית ובעיקר בקרב ראשי ערים ומועצות מקומיות בדרום - שרובם ככולם קוראים להפוך את ההחלטה ולהמשיך בפרויקט בעל החשיבות הלאומית, כפי שתוכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום תקף הערב (ראשון) בחריפות את החלטת שר הביטחון. "המשמעות קשה מאוד מבחינת הנגב ומאות אלפי תושביו", אמר. "העיכוב כבר גורם להפסד לנגב בסך מיליארדי שקלים. זו מכה כלכלית קשה לעסקים רבים. הנגב אינו בן ערובה של מלחמות אגו של פוליטיקאים ומשרדי ממשלה. ראשי משרדי הביטחון והאוצר חייבים לפתור מיידית את המחלוקות ולהמשיך בביצוע הפרויקט הלאומי הכל כך נחוץ למדינת ישראל".

גורם ביטחוני בכיר האשים כי "האוצר מפר הסכמים, חוקים והחלטות ממשלה שקשורות במערכת הביטחון רק כדי להיות לעומתי. זו לא גחמה של משרד הביטחון. האוצר מחויב על פי החלטות ממשלה להשתתף במימון מעבר צה"ל לנגב בסכום שהוא מחוץ לתקציב הביטחון, אבל הוא מתחמק מכך ומסרב להעביר את הסכומים שהוא מחויב להם. הוא מפר ברגל גסה הסכמים.

"כל מי שמצוי בפרטים יודע זאת, ומדובר בהסכמים שהוא מחויב להם בשווי 4.6 מיליארד שקלים. האוצר פוגע בנגב ובאפשרות שלו להתפתח. קריית התקשוב וקריית המודיעין ייעצרו, והיחידות הטכנולוגיות הטובות ביותר, בית הספר להיי טק של ישראל, ייעצרו. משרד האוצר פוגע קשות בנגב בגלל משחקים. הדרך שהוא נוקט בה היא הרסנית לנגב. עבור מערכת הביטחון מדובר בפרויקט לאומי בעל חשיבות היסטורית, אנו מחויבים לו ועומדים בכל התחייבות. חבל שעבור משרד האוצר לא מדובר בפרויקט לאומי אלא בעוד ניסיון לפגוע במערכת הביטחון. משרד האוצר בוחר להקריב את הנגב ולפגוע בו משיקולים פוליטיים צרים, פופוליזם ולעומתיות".

"רגע עצוב עבור מדינת ישראל"

ראש העיר דימונה בני ביטון אמר בכעס כי "שר האוצר יורה לכל הכיוונים. סוף סוף השכילה הממשלה והעומד בראשה לפתח את הנגב. זו החלטה היסטורית שחיכינו לה שנים רבות ואנחנו רואים היום שהחלטה כזאת יכולה להחזיר את הנגב 30 שנה לאחור. אני, כיושב-ראש פורום ערי הפיתוח, לא אתן להחלטה הזו להתממש. אני מקווה שהשר לפיד יחזור בו וקורא לראש הממשלה להיכנס לעובי הקורה. אם הפרויקט לא יחודש - זו תהיה מכת מוות לנגב".

לדבריו של ביטון הצטרף גם ראש המועצה האזורית רמת נגב שמואל ריפמן, שאמר כי מדובר ב"החלטה אומללה. זה רגע עצוב עבור מדינת ישראל, שבו שיקולים פוליטיים צרים גוברים על מהלך היסטורי לאומי שהחל לפני יותר מעשור. מצער מאוד ששרי הממשלה בוחרים להלחם זה בזה על גבם של תושבי הנגב.

"משחקי הכוח בין קברניטי המדינה רק מעניקים צידוק בדיעבד ומחזקים את ידם של כל אותם גורמים המנסים לגרום לעיכוב מעבר יחידות התקשוב והמודיעין לנגב החיוני כל כך לפיתוח הנגב. לצערי, גם נכדיי לא יראו כנראה את המהלך הזה קורה".

ראש המועצה האזורית מרחבים לא מבין גם הוא את ההחלטה. "לא ייתכן שמאבקים פוליטיים רגעיים יפגעו בעתיד של המדינה כולה", אמר שי חג'ג'. "אסור לשבת בשקט ולראות את ההזדמנות האדירה הזו, הזדמנות היסטורית וחסרת תקדים, מתמסמסת בין משרדי הממשלה. אנחנו מצפים שהממשלה תעמוד בכל ההתחייבויות שלה עד האחרונה".

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) הביעה גם היא תרעומת בעקבות החלטת יעלון. "בושה לשני השרים, יעלון ולפיד", אמרה, "שלא מצליחים לקדם את מעבר צה"ל לנגב. כולם טובים בדיבורים. זו הייתה אחת ההבטחות הגדולות לפיתוח הנגב והזדמנות אדירה להכניס כסף לאזור יחד עם אפשרות של רווחה כלכלית לתושבים. לא יכול להיות שפרויקט חשוב כזה לא מתוקצב ולא מקודם. תושבי הנגב הם לא החצר האחורית של מדינת ישראל". רגב קראה לראש הממשלה נתניהו להתערב בסוגיה.