גורמי מודיעין מערביים לטיים: "המוסד חיסל את מדען הגרעין"

בדומה לחיסולים הקודמים - גם החיסול האחרון הוא תוצאה של פעולת המוסד, כך אומרים גורמי ביטחון מערביים למגזין ה"טיים", שמצטט גורם ישראלי שאומר: "כן, עוד אחד, לא עצוב עליו"

רושאן עם בנו (סוכנות הידיעות האירנית)

כמו שלושת החיסולים הקודמים של מדעני גרעין באירן, כך גם החיסול האחרון הוא תוצאה של פעילות המוסד, כך אומרים גורמי מודיעין מערביים למגזין "טיים". "כן, עוד אחז, אני לא עצוב עליו", אמר גורם ישראלי בכיר שמצטט המגזין.

הדיווח הזה מגיע אחרי שבאירן כבר האשימו את המוסד הישראלי ואת גורמי האופוזיציה במדינה. היום הפנה משרד ההגנה האירני אצבע מאשימה כלפי סוכנות הביון האמריקנית (ה-CIA), בטענה שהייתה מעורבת בהתנקשות במדען הגרעין מוסטפא אהמד רושאן, השבוע בלב הבירה טהרן.

על פי דיווחי רשת הטלוויזיה הממלכתית באירן, במכתב שהעביר משרד ההגנה האירני לשגריר שוויץ בטהרן, צוין כי בידיהם מסמכים מהימנים וראיות המצביעים על כך שההתנקשות במדען, נעשתה במעורבות של גורמים אירנים וה-CIA.

בתוך כך, שלחה אירן מכתב גינוי לבריטניה, ושם הודגש כי פעולת החיסול הגיעה מיד לאחר הודעתו של שגריר בריטניה באו"ם, ג'ון סאוורס, על פתיחת מצבע מודיעיני נגד המדינה.

גורם אירני הבטיח: "תגובתנו לחיסול תפתיע את האויבים"

גורם מודיעיני אירני הבטיח במהלך השבוע שעבר כי תגובתה של אירן לשרשרת חיסולי מדעני הגרעין בשנים האחרונות קרבה - ותפתיע את אויביה. "התגובה תגיע מעבר לגבולותיה של אירן ומעבר לאזור. אני מציע לאלו האחראים לחיסולים שלא לחוש בביטחון", אמר הגורם הבכיר בראיון לאחד מאתרי החדשות האירנים, והוסיף כי אירן "נכנסת לעידן חדש בתחום מבצעי המודיעין המיוחדים" נגד אויביה.

בכירי הרפובליקה האסלאמית האשימו כבר לפני מספר ימים את ישראל וארה"ב באחריות לחיסול, בעוד ששגריר אירן באו"ם פנה למזכ"ל באן קי מון בבקשה לגנות באופן רשמי את המעשה. במסמך הבקשה נכתב כי "מעשים כדוגמת החיסול הזה הם בגדר פשעי טרור לא אנושיים, ולכן על האומות המאוחדות לגנות אותם".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון הודיעה לפני שלושה ימים כי "ארצות הברית אינה מעורבת בחיסולו של רושאן, שהיה אחראי על מתקן הגרעין בנתנז".

אחמדינג'אד טרם הגיב לאירועים

רשת הטלוויזיה האירנית בשפה הערבית "אל-עאלם" דיווחה ביום רביעי מפי גורמים רשמיים בטהרן, כי חרף מסע החיסולים, "מדעני הגרעין האירנים נחושים להמשיך בשליחותם". אותם גורמים האשימו את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי הדליפו שמות ופרטים של מדעני גרעין אירנים למערב - מה שסייע בחיסול. הערב פורסמו תמונות חדשות של רושאן, חלקן עם בנו הקטן.

ואילו נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד טרם העניק התייחסות רשמית לחיסול. הוא ממשיך את מסעו במדינות דרום אמריקה, ואחר הצהריים שעוננו החל את ביקורו הרשמי בקובה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת