פרס: "למיטב ידיעתי, לא ישראל אחראית לחיסול המדען האירני"

נשיא המדינה הדף את ההאשמות מטהרן על מעורבותה לכאורה של ירושלים בהתנקשות המסתורית. בעוד שאחמדינג'אד מבקר באקוודור, התראיין פרס לרשת CNN בספרדית וקרא לתושבי דרום אמריקה להבהיר למנהיג האירני כי הוא אינו רצוי בקרב "העמים שוחרי השלום" באזור

פרס. ארכיון (רויטרס)

הגורם שאחראי להתנקשות במדען הגרעין האירני עדיין אפוף מסתורין, אבל יום אחרי שנשיא ארצות הברית ברק אובמה "דרש הסברים" על נסיבות האירוע מראש הממשלה בנימין נתניהו, מנסה נשיא המדינה שמעון פרס להעביר מסר ברור שלפיו לא הייתה ידה של ישראל בדבר.

בריאיון לרשת CNN בספרדית הדף פרס את גל ההאשמות על האחריותה לכאורה לחיסול ואמר: "למיטב ידיעתי, ישראל אינה עומדת מאחורי ההתנקשות. אני מודע היטב לכך שזה 'אופנתי' להאשים את ישראל ואת רצות הברית בכל מאורע שלילי שמתרחש שם".

הערוץ שבו התראיין פרס פופולארי במיוחד במדינות דרום אמריקה, שם שוהה בימים אלה לא אחר מאשר נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד - שאותו כינה "המנהיג המושחת ביותר ברחבי תבל". הנשיא האירני מתארח באקוודור. פרס ניצל את ההזדמנות כדי לקרוא למנהיגים בדרום אמריקה להבהיר לאחמדינג'אד כי הוא אישיות בלתי רצויה שם, שכן תושבי האזור הם "אנשי שוחרי שלום".

אחמדינג'אד עצמו התייחס גם כן להאשמות על כך שארצו פועלת להשיג לידיה נשק אטומי. כמיטב המסורת, הוא הכחיש זאת מכל וכל ואף הדגיש כי "פצצות גרעיניות הן נשק שאינו מוסרי ועל כן, אירן לא מעוניינת להחזיק בהן". הוא גם טען כי מהלכי הקהילה הבינלאומית נגד טהרן, על רקע הפיתוח האטומי, נעשים שכן "סוגיית הגרעין היא נושא פוליטי. במדינות המערב מודעים היטב לאמת: אין לנו שום עניין בנשק גרעיני".

האופוזיציה האירנית: "טהרן אחראית לחיסול המדען"

גורמי אופוזיציה אירניים הפנו היום אצבע מאשימה לעבר השלטונות בטהרן וטענו כי מדען הגרעין חוסל על ידיהם במסגרת תכנית כוללת שנועדה להביא לאחדות שורות בחברה האירנית - לנוכח הלחץ הבינלאומי הגובר עלייה בשל פיתוח הגרעין.

"השלטונות חיסלו את רושן מסיבות פנים וחוץ", נכתב בהודעה שפרסם ארגון אופוזיציה שבו חברים דיפלומטים עריקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת