כך נחשפו לוחמי סיירת מטכ"ל ברשת

בצה"ל עסוקים מאוד במניעת פרסום מידע מסווג באינטרנט, אבל דווקא בעיצומו של המאמץ הזה - נחשפו פרטים אישיים של קצינים ולוחמים בסיירת מטכ"ל ויחידות מסווגות אחרות במשך כיממה באינטרנט. מי שאחראי לפרסום הפרטים, שלא במתכוון, היא עיריית טבריה. איך זה קרה? ניר דבורי עם הפרטים

אין ספק – זהו חלומם של ארגוני ביון באשר הם. שמות קצינים, חלקם בכירים ולוחמים, של היחידות הכי מסווגות בצה"ל, פרושים בגלוי. שמותיהם, דרגותיהם ומספרי היחידות שבהן הם משרתים - חשופים ברשת האינטרנט. אנחנו צינזרנו את הפרטים.

אתמול התקיים מירוץ הצדעה לצה"ל טבריה. תוצאותיהם של המשתתפים במרתון פורסמו באינטרנט, כולל כל פרטיהם האישיים. אלא שבין המשתתפים היו עשרות רבות של נציגים מסיירת מטכ"ל, מיחידה 8200 -  יחידת ההאזנות של אגף המודיעין, ויחידות נוספות מסווגות כל כך עד שאינן מוכרות כלל בציבור הרחב, וגם בצה"ל מעטים אלו המכירים אותן.

בין החיילים והקצינים שנחשפו – סגן אלוף ורב סרן מסיירת מטכ"ל, לוחמים ביחידה, קצינים וחיילים מ-8200, וקצינים נוספים מיחידות לוחמות מסווגות ורגישות.

במשך שעות ארוכות היה המידע הזה גלוי לעיני כל, עד שהבוקר תיקן מישהו את הדרוש תיקון. בימים אלה של לוחמת סייבר ההולכת ומתרחבת, בהם ארגוני טרור ומדינות מנסים להשיג מידע רגיש – זוהי דרך קלה ופשוטה. בצה"ל משקיעים משאבים רבים בניסיון למנוע דליפת מידע מסווג. הפעם זה טופל – אבל באיחור שעלול לעלות ביוקר.

תגובת עיריית טבריה: "הרשימה ובה פרטי הקצינים והחיילים התקבלה מצה"ל ללא הסבר שיש צורך לצנזר את הפרטים ולכן כך הוזנו הנתונים לאתר".

תגובת דובר צה"ל: "מדובר באתר פרטי של איגוד שמחוסר תשומת לב וכתוצאה מטעות אנוש פרסם את הפרטים. בעקבות גילוי התקלה בצה"ל הועברה פנייה מיידית לאיגוד להסיר את הפרטים ואכן כך נעשה. בצה"ל מצרים כי המפרסמים לא נזהרו למרות ההנחיות המפורשות שקיבלו טרם הפרסום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת