צפו: כוחות הביטחון מפנים משפחות באמצע הלילה

כוחות הפינוי שהפתיעו את יושבי המאחז מצפה אביחי הלילה זכו לקבלת פנים קרירה למדי מצד התושבים. ליחס "מיוחד" זכו עובדים ערבים-ישראלים שנשלחו לארוז את חפצי המפונים - וגם השיבו באותה מטבע. כך זה נראה

למורת רוחם של המתנחלים, הגיעו הלילה כוחות הביטחון אל המאחז מצפה אביחי שליד חברון באישון לילה, כדי לפנות אותו מיושביו במפתיע. מאות חיילים ושוטרים פשטו על היישוב בתנועת מלקחיים - ובאופן לא מפתיע, לא זכו לקבלת פנים חמה במיוחד מהתושבים.

בתיעוד הפינוי נראה, בין היתר, עימות בין אחד מאנשי הכוח לבין מתנחל שלו קרא להיענות לדרישה ולהתפנות מהמקום. "תחסוך לילדים שלך את התמונות האלה", הפציר בו איש הביטחון פעם אחר פעם - ללא הועיל. "אתם פורצים, שודדים", הטיח בו המתנחל.

את חפציהם האישיים של המפונים נשלחו לארוז ערבים-ישראלים המועסקים בידי חברה פרטית שנשכרה לשם כך - ובהתאם לריטואל הקבוע שחוזר על עצמו כמעט בכל פינוי מאחז, אלו נאלצו לספוג העלבות על רקע מוצאם. "מה אתה ערבי, תגיד לי?" - אמר אחד המתנחלים לעובד. "הביאו אתכם לפה כדי לגרש אותנו. מביאים ערבים להרוס את הבתים שלנו. הם מכניסים רוצחים כדי שיידעו איך להיכנס לבתים שלנו אחר כך".

הנהג הערבי צעק למפונים: "אנחנו מבסוטים!"

אבל גם לעובדים הערבים היה חלק במתח הרב שליווה את פינוי המאחז. בצעד מתריס, צעק נהג טרקטור שנשלח למצפה אביחי לעבר המפונים: "אנחנו מבסוטים!". כעבור שניות ספורות הגיעה התגובה: "יימח שמכם! לכו לעזאזל!".

גם החיילים והשוטרים ספגו לא מעט עלבונות מהמתנחלים. אחד מהם נשמע מטיח באיש כוחות הביטחון בשיאו של עימות: "יהודון קטן. כמו באירופה, אפשר לתת מכות. חבר'ה, השלטון אתכם - זה בסדר. גם דברים לא חוקיים מותר לכם נגד יהודים".

אם הרקע להשוואה לא היה ברור, דאגה אחת מנשות המאחז להבהיר זאת. "הקצינים פה צועקים - יהודים החוצה, 'יודן ריין'", היא הטיחה בכוחות - בהתכוונה לביטוי "נקי מיהודים" ששימש את הנאצים בתכנית "הפתרון הסופי" להשמדת העם היהודי.

שעות אחר כך, בשעות הצהריים, כבר היה המקום ריק מאדם והוכרז שטח צבאי סגור. חלק מהכוחות ששהו במקום זכו גם הם לביקורת נוקבת - הפעם מצד בנצי גופשטיין, חבר מועצת קריית ארבע. "לערבים לא הייתם באים באמצע הלילה", הוא האשים - והוסיף, באשר לפעולות "תג מחיר", כי "מדובר פה בילדים יהודים ולא באויבים. אחרי זה אין מה להתפלא שהילדים האלה יילכו לשרוף מסגד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת