שרי הממשלה ידונו ב"חוק שליט"

הצעת החוק להכיר באופן אוטומטי בפדויי שבי כנכי צה"ל, המכונה "חוק גלעד שליט", תעלה ביום א' הקרוב לדיון בוועדת השרים לחקיקה. ח"כ ישראל חסון, יוזם ההצעה, מסביר כי "מטרת החוק - לתת ביטוי משפטי ושיקומי לטראומות מתמשכות של עינויים ואיומים על חייו של הפדוי"

"חוק שליט", הכרה בפדויי שבי כנכי צה"ל (רויטרס)

ביום ראשון הקרוב תעלה על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק להכרה, טיפול ושיקום בפדויי שבי, שזכתה לכינוי "חוק שליט". מטרת החוק: להכיר בפדויי שבי באופן אוטומטי כנכי צה"ל ולהעניק להם זכויות בהתאם.

במכתב ששיגר לחברי ועדת השרים, ציין יוזם ההצעה ח"כ ישראל חסון מקדימה כי "ההצעה הינה תולדה של דיונים ארוכים ומעמיקים, אשר היוו חלק מהעבודה המקיפה שנעשתה בנושא במסגרת צוות הבדיקה לבחינת מערך השיקום וההנצחה במשרד הביטחון".

"הצעת החוק נוגעת לצורך להכיר בנכויות המיוחדות של פדויי שבי אשר נבדלות במאפייניהן מנכויות אחרות, ומדגישה את מחויבותה של מדינת ישראל לתת מענה לקושי העצום של פדויי השבי, אשר שילמו בגופם ובנפשם למען ביטחון המדינה וקיומה, לחזור ולחיות חיים נורמטיביים ולתפקד במסגרות החיים השונות כגון תעסוקה, משפחה וחברה", לדברי חסון.

"הדבר מקובל בעולם ויש להחילו גם במדינת ישראל"

יוזמי הצעת החוק סבורים כי על המדינה מוטלת החובה לסייע לשיקום פדויי השבי ולרווחתם. "הדבר נעשה במדינות אחרות בעולם, ולכן, קל וחומר כי יש להחילו גם במדינת ישראל, לאור העובדה כי מדובר ב'צבא העם', צבא שחווה מלחמות רבות ופועל על-פי העיקרון לפיו לא נוטשים פצועים בשדה הקרב", כתב ח"כ חסון לשרים.

מטרת הצעת החוק הינה לתת ביטוי משפטי ושיקומי לנכויות הכוללות את טראומת השבי שמתאפיינת בטראומות מתמשכות, חוזרות ונשנות של עינויים ואיום על החיים, הנובעות מהלחץ הנפשי המתמשך לאורך שנים, ומתנאי השבי הקשים שכללו חקירות ברוטאליות פיזיות ונפשיות, חסכים משינה, מזון ומים, תנאים היגייניים ירודים, השפלה, בידוד ועוד.

העלאת ההצעה ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לענייני חקיקה, תואמה עם משרד הביטחון. ח"כ חסון התחייב בפני שר הביטחון ברק לתאם עם נציגי משרדו כל מהלך בהליך החקיקה, בתמורה לתמיכתו בהצעת החוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת