מכה ללוחמה הפסיכולוגית: ה"שופר" של ישראל ללבנון נסגר

אחרי 30 שנות שידור, מפסיקה מערכת הביטחון את שידורי תחנת הרדיו ששידרה ללבנון ולסוריה כחלק ממערך הלוחמה הפסיכולוגית של הצבא. גורמי ביטחון מותחים על כך ביקורת ואומרים: מדובר בכלי דומיננטי, במיוחד בימים אלה. בצה"ל סירבו להתייחס

ה"שופר" של צה"ל נסגר (חדשות 2)

מדיניות הקיצוצים במערכת הביטחון מגיעה גם לתחום הלוחמה הפסיכולוגית: תחנת הרדיו של ששידרה במשך 30 השנים האחרונות לאוכלוסייה הערבית ושימשה "שופר" לתושבים בלבנון ובסוריה - נסגרת.

גורמים במערכת הביטחון טוענים ששידורי "רדיו אל-משריק" איבדו מהרלוונטיות שלהם, כיוון שהיקף המאזינים קטן בצורה משמעותית בשנים האחרונות, אולם גורמים ביטחוניים מותחים ביקורת על ההחלטה. לדבריהם, מדובר בכלי חשוב מאוד בלוחמה הפסיכולוגית שישראל מנהלת באזור, שהינה כלי חשוב שמתפתח באגף המודיעין.

עוד הוסיפו גורמים ביטחוניים כי מדובר בכלי דומיננטי שלא נכון להפסיק את פעילותו, במיוחד לא בימים אלה.

קהל היעד של שידורי הרדיו היו אוכלוסיות ערביות, שלישראל היה חשוב להגיע אליהן במהלך השנים. במסגרת פעילותו, שודרו חמש מהדורות חדשות בכל יום, תכניות פרשנות ומוזיקה, שהפעילו חמישה אנשי צוות בתקציב של שני מיליון שקל בשנה.

בתחילת דרכה פעלה התחנה מדרום לבנון ולאחר הנסיגה עברה לשדר מאולפן במטולה. הייעוד היה שידור של לוחמה פסיכולוגית, תעמולה והעברת מסרים בלבנון ובסוריה בעתות חירום. האפקטיביות שלה הוכחה במיוחד בעת מלחמת לבנון השנייה, אז הועברו מסרים לאוכלוסייה בלבנון והיא זכתה להאזנה גבוהה. בין היתר היא סיפקה לתושבים גם מידע על כניסה של כוחות צה"ל או הפגזות, כדי שהתושבים יוכלו להתפנות מהמקום.

אף גורם בצה"ל לא הסכים להתייחס לידיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת