צפו: המערכת שתגן על ת"א מטילים

בעוד שסוריה ממשיכה לשגר איומים, מתקדמת ישראל בפיתוח מערך ההגנה "שרביט קסמים" שאמור להתמודד עם איום הטילים מחיזבאללה. צפו בתמונות מהניסוי האחרון שנערך במערכת הביטחון

במערכת הביטחון לא נותרו אדישים למפגני הנשק הראוותניים של אירן ושל סוריה והאצו את פיתוח מערכת ההגנה "שרביט קסמים" - שאמורה לספק מענה הולם לאיומים הנשקפים לישראל מרקטות וטילים בעלי טווח ארוך. הערב נחשף במהדורה המרכזית תיעוד מהניסוי האחרון שנערך בה.

"שרביט קסמים" תוכננה כך שתיירט טילים ורקטות לטווחים ארוכים הנמצאים בידי צבאות סוריה ואירן, דוגמת "זילזל" ו"פאג'ר". היא אמורה גם לסכל פגיעה של טילי שיוט שמחזיקות שתי המדינות, המסוגלים לשאת ראשי נפץ שיהיו עלולים לפגוע במרכז הארץ ובנקודות רגישות אחרות בישראל.

את המערכת מפתחות יחדיו רפא"ל ו"רייטון" האמריקנית. הניסוי שבתיעוד הווידאו נערך לפני כמה שבועות בדרום הארץ, ומבצעים דומים נוספים צפויים להתקיים בקרוב.

בניסוי נבחנה האפקטיביות של "שרביט קסמים", ובשלב הבא יבצעו יירוט טילים ורקטות. המערכת צפויה להיות זמינה לפעילות מבצעית בעוד כשנה וחצי, אך עם זאת - מדובר בפיתוח בעל "חבלי לידה" מורכבים ועל כן, לא ניתן לעמוד תמיד בלוחות הזמנים שנקבעו.

"שרביט קסמים": אחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה

הרקטות ששיגר חיזבאללה אל שטח ישראל ב-2006, שנחתו במרכזי האוכלוסייה בצפון, הביאו להחלטה בדרגים הבכירים לפתח את מערכת היירוט באופן מואץ.

מינהלת "חומה" שבמשרד הביטחון היא שאחראית על פיתוח מערכת הגנה אקטיבית תלת שכבתית: ה"חץ", שכבר הפך מבצעי נגד טילי ה"סקאד" וה"שיהאב". "שרביט קסמים" תתמודד עם הרקטות ה"כבדות", ומערכת "כיפת ברזל" תמשיך לשמש מענה לרקטות הקסאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת