גנץ: "נערכים לאפשרות שפליטים עלאווים יגיעו לרמת הגולן"

הרמטכ"ל בני גנץ התייצב היום בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והזהיר מפני ההסלמה בסוריה. "ייתכן שכגלגל הצלה, אסד יפעל מולנו", אמר גנץ, "ביום שהמשטר הסורי ייפול, העדה העלאווית עלולה להיפגע". הרמטכ"ל הוסיף בנושא התקציב: "לא אאפשר פגיעה במוכנות ובאימונים"

הרמטכ"ל גנץ. ארכיון (חדשות 2)

גם צה"ל נערך ליום שאחרי אסד. בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת התייחס בצהריים הרמטכ"ל בני גנץ למצב בסוריה. במהלך הדיון שאל אחד מחברי הכנסת את הרמטכ"ל האם אנחנו נערכים למקרה בו פליטים עלאווים יברחו לארץ, על כך השיב הרמטכ"ל כי צה"ל נערך גם לאופציה כזו.  גנץ הזהיר גם מפני הסלמה בגבול הסורי. "אני לא בטוח שבהמשך האירועים בסוריה רמת הגולן תישאר שקטה, ייתכן שבסיטואציות מסוימות, כגלגל הצלה, אסד יפעל מולנו", אמר.

"אסד הוא לא הטיפוס של קדאפי שנלחם עד הכדור האחרון בתעלות הביוב", אמר. "אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות, ישנו חשש לזליגה משמעותית של אמצעי לחימה מסוריה ללבנון ויש לעקוב אחרי התהליך".

בנושא המאבק על תקציב הביטחון אמר הרמטכ"ל: "לא אאפשר בשום אופן פגיעה במוכנות ובאימונים של יחידות צה"ל. על צה"ל להתחזק ולהתעצם אל מול האיומים ועל התקציב להלום את האתגרים. על כן התקציב והיקפו מטרידים אותי".

"אנו עומדים בפני מציאות של סיכונים וסיכויים אך רף הסכנות גדול מרף הסיכויים כפי שזה נראה כרגע", הזהיר גנץ. "אנחנו ננצח כל מלחמה עם המשאבים שיוחלט שיעמדו לרשותנו וגודל המשאבים יקבע את גודל המחיר".

אסד: "לא אברח מאחריות כמו האחרים"

בזמן שהרמטכ"ל גנץ הופיע מול חברי הכנסת, לא הרחק מירושלים, באוניברסיטת דמשק שבסוריה, נשא בשאר אסד נאום ממושך בנושא המהומות בארצו. או כפי שהוא מעדיף להתייחס לזה, "המזימה להפלת סוריה".

"אני לא זה שאוותר על האחריות שלי", הבהיר אסד בפתח נאומו ובכך הפריך את השמועות והדיווחים על כוונתו לעזוב את המדינה. "לא אברח מאחריות כמו מנהיגים אחרים".

הוא שב והאשים את כלי התקשורת הזרים במזימה נגד סוריה, ואמר כי הם ממשיכים לעוות את תדמית המדינה באמצעות דיווחים כוזבים. בהקשר זה התייחס לטענות כלפיו כי הוא אינו מאשר את כניסתם של כתבים זרים לשטחי המדינה. "בחודש וחצי הראשון אחרי פרוץ המשבר אישרתי את כניסתם של הכתבים, נהגנו בשקיפות, אבל הכתבים עיוותו את פניה ותדמיתה של סוריה", אמר אסד.

לאחר מכן התפנה למתקפה חסרת תקדים על הליגה הערבית, שפקחיה הגישו השבוע את הדוח המסכם על המתרחש במדינה. "מדינות הליגה הערבית פשטו רגל מבחינה מוסרית", אמר. "כבר מראשית המשבר לליגה הערבית, 'תביאו את הפקחים שלכם'. אמרתי שלא הכל חיובי אבל רציתי שיבואו לראות את האמת. אבל הצעתי לא התקבלה. מדינות העולם מנסות לדבר איתי על דמוקרטיה, אבל אף מדינת ערב לא תומכת בי. רק רוצים לתקוף את סוריה ולאיים עליה כל הזמן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת