מתנחל יידה אבנים לעבר חיילים ומג"ד בצנחנים

כוח צה"ל הוזעק למאחז גבעת רונן בשומרון כדי להרגיע את הרוחות בזירה שבה פרצו עימותים בין מתנחלים לבין פלסטינים. צעיר יהודי כבן 20 החל ליידות אבנים לעבר הלוחמים ובהם גם מג"ד הצנחנים, שלא נפגעו. החשוד נפגע קל, פונה לבית חולים - ובהמשך ייעצר וייחקר. המתנחלים: "הפלסטינים הם שיידו אבנים על הצבא והמשטרה"

עימות בשטחים. צילום ארכיון (רויטרס)

פעם נוספת הופכים כוחות צה"ל מטרה עבור מתנחלים קיצוניים בגדה: צעיר כבן 20 מהמאחז גבעת רונן שמדרום לשכם חשוד בידוי אבנים לעבר חיילים שהגיעו היום לזירת עימותים בין מתנחלים לבין פלסטינים - וכן לעבר מפקד גדוד (מג"ד) בחטיבת הצנחנים שהגיע למקום. איש מבין אנשי הצבא לא נפגע, אולם שני פלסטינים נפצעו קל מאוד ולא נזקקו לטיפול רפואי. נוסף עליהם, נפגע קל החשוד באלימות.

ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי החשוד פונה לטיפול בבית החולים "בילינסון" שבפתח תקווה וכי אחרי שיתאושש, יילקח לחקירה על חלקו באירוע, על יידוי האבנים לעבר המג"ד ועל נסיבות פרוץ העימותים.

המתנחלים באזור דוחים בתוקף את גירסת צה"ל והמשטרה. "האירוע החל כאשר פורעים מהכפר בורין נכנסו לשטח גבעת רונן, פצעו ארבעה בני אדם, בהם אחד באורח בינוני עם פגיעת ראש", אמר לחדשות 2 אחד מתושבי האזור. "לא הייתה שום פרובוקציה מצד המתיישבים היהודים וכמובן לא יודו שום אבנים כלפי כוחות משטרה או צה"ל. האבנים שיודו לעבר הכוחות היו מהצד הפלסטינים".

ביום חמישי האחרון נרשמה עליית מדרגה בפעילות נגד קיצוניים מהימין בשטחים: 12 צווים מינהליים נמסרו במהלך שעות הלילה לתושבי התנחלויות שונות ביהודה ושומרון, שחשודים בפעילות "תג מחיר" - בהם גם קטין אחד.

הצווים, שנחתמו על ידי אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי, נמסרו בין היתר גם לשני חשודים בפריצה האלימה לחטמ"ר אפרים, ומורים על הרחקה לתקופה של שלושה עד תשעה חודשים. חלוקת הצווים נעשתה ביישובים יצהר, חוות גלעד, אלון מורה, רמת מגרון ומעוז אסתר, ועברה בשקט יחסי. המהלך בוצע לבקשת שב"כ, על בסיס מידע מודיעיני שקושר את המורחקים לפעולות "תג מחיר" או פעולות אלימות נגד פלסטינים בשבועות האחרונים.

סמח"ט אפרים שהותקף שיחזר את ליל האלימות

לפני שלושה שבועות נפגע בראשו סמח"ט אפרים, סגן-אלוף צור הרפז, על ידי מתנחלים שהגיעו לבסיס החטיבה והתפרעו בה. בשבוע שעבר הוא גולל לראשונה את גרסתו לאירועי אותו הלילה וסיפר: "לצערנו נתקלנו בחטיבה שלנו באירוע שהוא לא נעים, שבו נאלצנו להתמודד באלימות ולהפעיל כוח פיזי נגד יהודים מתוכנו, בני עמנו".

"באותו ערב הייתה אפשרות שהכוחות, לא צבא, אבל כוחות משטרה ומג"ב אמורים היו לפנות את התיישבות שהיא לא חוקית, מה שנקרא רמת גלעד, ולאור ההחלטה על הפינוי, כן פינוי, לא פינוי, הגיעו כל מיני שמועות", סיפר האלוף הרפז. "בסופו של דבר חלק מהמתיישבים, חלק קטן ואני אומר את זה שולי אפילו, החליט לבצע פעולות של הפרות סדר נגד הצבא ונגד מפקדים בצבא. הגיעו לאזור סדר גודל של בין 300 ל-500 שהגיעו לאזור רמת גלעד עצמה, זו אחת הגבעות שנמצאת על ההתיישבות, זרקו משם אבנים, חסמו את הציר לרכבים פלסטינים ולרכבי צבא, רגמו את הרכב של המפקד שלי של המחט באבנים כולל זה שפתחו לו את הדלת של הג'יפ וזרקו לו אבן לתוך הג'יפ במזל לא פגעו בו, וגם הם הגיעו לחטיבה, להתפרע בחטיבה, ארבעים נערים". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת