סוכל פיגוע ירי של חמאס בפורים

השב"כ עצר פעילי חמאס תושבי השומרון שתכננו לבצע פיגוע נגד כוחות צה"ל באזור ירושלים במהלך פורים. ברשות חברי החולייה נמצאו אקדח, רובה קלצ'ניקוב וכ-40 כדורים

חברי החוליה שנעצרו

הותר לפרסום כי בפעילות של השב"כ, בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל, נחשפה בשבועות האחרונים חולייה צבאית של חמאס שחבריה תכננו לבצע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל באזור אבו דיס בירושלים במהלך חג הפורים האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהחקירה עולה כי חברי החולייה רכשו רכב לטובת ביצוע הפיגוע, ביצעו אימוני ירי ואספו מידע על היעד לפיגוע. הם נעצרו בטרם הצליחו להוציא את תכניתם אל הפועל. במסגרת החקירה נתפסו אמצעי לחימה שיועדו לשמש את החולייה לביצוע הפיגוע.

חברי החולייה המרכזיים נעצרו על ידי לוחמי סיירת דובדבן בתחילת חודש מרס האחרון. בראשה עמד מען נור אלדין אחמד שאער, מהכפר בורקא שבשומרון, שעבד בקפיטריה באוניברסיטת אבו דיס. שאער, פעיל חמאס, ריצה בין השנים 2011-2009 תקופות מאסר בכלא הישראלי על רקע מעורבותו בביצוע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל.

בחקירה עלה כי שאער הוא שהחל במהלך החודשים האחרונים לגבש את התכנית לביצוע הפיגוע, שתוכנן בתחילה להתבצע בירושלים. הוא גייס את דאוד רג'א דאוד עדואן, שנוכח הקושי לבצעו בעיר המליץ לשנות את יעד הפיגוע למחסום "הקיוסק" בכניסה לבירה. בנוסף, תכנן שאער לגייס פעיל נוסף שישמש כנהג ויסייע לפיגוע במילוט המפגע מהזירה.

האמל"ח שהתגלה

עוד עלה בחקירה כי חברי החולייה, שהיו בשלבים מתקדמים במיוחד לקראת מימוש הפיגוע אותו התכוונו להוציא אל הפועל תוך זמן קצר, נערכו באמצעות ביצוע אימון ירי באמל"ח שהיה ברשותם מסוג קלצ'ניקוב ואקדח 9 מ"מ. בנוסף, הם רכשו רכב מסוג יונדאי אלנטרה שאמור היה לשמש לביצוע הפיגוע ואף עשו בו נסיעת מבחן ואיסוף מודיעין על ציר הנסיעה. בין השאר אספו מידע על מיקום כוחות הצבא ומתווה המעבר במחסום "הקיוסק".

לצורך טשטוש ראיות תכננו השניים להצית את הרכב בוואדי הסמוך לעזריה, לאחר ביצוע הפיגוע. במסגרת החקירה הוחרמו אמצעי הלחימה שברשות החולייה: אקדח, רובה קלצ'ניקוב וכ-40 כדורים.

בימים הקרובים יוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד חברי החולייה. בשב"כ מבהירים כי מעצר החולייה, שמנע פיגוע חמור במהלך פורים, מצביע על המוטיבציה הגבוהה מצד חמאס להוציא אל הפועל פיגועים בירושלים ובסביבתה ועל המסוכנות מפעילי חמאס השבים למעגל הטרור לאחר שחרורם מהכלא.