"המבצע החשאי בבעלבק נועד לאסוף מידע על חטופים"

מניעת הברחת אמל"ח או פעילות לשחרור שבויים וחטופים? ח"כ ישראל חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, חושף היום פרטים שטרם נודעו על הפעולה החשאית של סיירת מטכ"ל בתום מלחמת לבנון ה-2. . לדבריו של חסון, סא"ל עמנואל מורנו, שנהרג במבצע ותמונתו עדיין אסורה לפרסום, פעל בבעלבק לכדי הביא אינפורמציה על חטופים ישראלים

המבצע בעומק לבנון בו נהרג לוחם סיירת מטכ"ל סא"ל עמנואל יהודה מורנו, זמן קצר אחרי הפסקת האש במלחמת לבנון השנייה, היה ונותר אחד החסויים בתולדות מדינת ישראל. למרות הזמן הרב שעבר מאז, תמונתו של הקצין הבכיר בסיירת מטכ"ל עדיין אסורה לפרסום וכך גם הנסיבות שבהן מצא את מותו.

אלא שחבר הכנסת ישראל חסון (קדימה), סגן ראש השב"כ לשעבר, חושף היום פרטים חדשים על פעילותו של סא"ל מורנו, ומפיג מעט את הערפל סביב המבצע העלום. לדבריו, הקצין הבכיר נהרג בזמן שפעל להביא לשחרורם של חטופים ישראלים.

"כמעט כל אזרח במדינת ישראל יודע שמדינת תעשה באמת הכל, והיא גם דרך אגב, עושה את כל מה שביכולתה לעשות, עבור השבויים והנעדרים", אמר ח"כ חסון בריאיון לגלי צה"ל. "אני שומע לפעמים את השיח הציבורי הזה ולבי נחמץ משום שאני יודע כמה אנשים טובים מסכנים את חייהם באופן אישי, על מנת להביא מענה לדברים הללו".

"בכל פעם שמדברים איתי על הנושא הזה, עולה ככה בזיכרוני סגן אלוף עמנואל מורנו ז"ל, שלולא היה נהרג, לא היינו יודעים שהוא היה שם במטרה לנסות לאסוף אינפורמציה שתביא מידע על חטופים", אמר חסון.

לאחר המבצע הסודי באוגוסט 2006, ימים ספורים לאחר הפסקת האש, אמרו גורמים בצה"ל כי מטרת הפעולה היתה "למנוע פעולות הברחת אמצעי לחימה מאיראן וסוריה לחיזבאללה", וטענו כי היעדים הושגו במלואם.

מותו של הקצין הבכיר עוררה ביקורת חריפה אודות סיכון חייהם של 200 לוחמים מסיירת מטכ"ל, לצורך מה שכונה "מבצע ראווה" אחרי הפסקת האש שהושגה בין ישראל לחיזבאללה. בצה"ל הסבירו בזמנו ש"הפעולה אינה סותרת את הפסקת האש, שכן הצבא שומר לעצמו את הזכות למנוע הברחת אמצעי לחימה לחיזבאללה".

הצטרפו ל-200 אלף החברים של דף חדשות 2 בפייסבוק