סמח"ט אפרים משחזר את ליל האלימות

הכללים בין המתנחלים לצבא נשברו בבסיס חטיבת אפרים לפני שבועיים. סא"ל צור הרפז, הוקף באותו לילה ב-40 צעירים יהודים, שהשחיתו, תקפו והיכו – עד שפונו בכוח. עכשיו הוא מדבר על העלבון ובעיקר על התסכול. "נאלצנו להתמודד באלימות נגד יהודים בני עמנו", אמר

שבועיים וחצי חלפו מאז אותו לילה בבסיס חטיבת אפרים, אבל הסערה לא שכחה: כעת מי שהפך בעל כורחו לגיבור האירועים, סמח"ט אפרים סגן אלוף צור הרפז מדבר לראשונה. אחרי כל הפרסומים והגינויים, הוא מוסר את גרסתו המלאה באשר למה שאירע באותו לילה שבו נשברו הכללים. "לצערנו נתקלנו בחטיבה שלנו באירוע שהוא לא נעים, שבו נאלצנו להתמודד באלימות ולהפעיל כוח פיזי נגד יהודים מתוכנו, בני עמנו", הוא מתאר בצער.

"באותו ערב הייתה אפשרות שהכוחות, לא צבא, אבל כוחות משטרה ומג"ב אמורים היו לפנות את התיישבות שהיא לא חוקית, מה שנקרא רמת גלעד, ולאור ההחלטה על הפינוי, כן פינוי, לא פינוי, הגיעו כל מיני שמועות", מספר אלוף הרפז. "בסופו של דבר חלק מהמתיישבים, חלק קטן ואני אומר את זה שולי אפילו, החליט לבצע פעולות של הפרות סדר כנגד הצבא וכנגד מפקדים בצבא. הגיעו לאזור סדר גודל של בין 300 ל-500 שהגיעו לאזור רמת גלעד עצמה, זו אחת הגבעות שנמצאת על ההתיישבות, זרקו משם אבנים, חסמו את הציר לרכבים פלסטינים ולרכבי צבא, רגמו את הרכב של המפקד שלי של המחט באבנים כולל זה שפתחו לו את הדלת של הג'יפ וזרקו לו אבן לתוך הג'יפ במזל לא פגעו בו, וגם הם הגיעו לחטיבה, להתפרע בחטיבה, ארבעים נערים".

לדברים הנוקבים האזינו עשרות נערים, ערב גיוס, מתיכון "ראשית" בדרום תל אביב. רוב השיחה עסקה במוטיבציה להתגייס, באתגרים שבשירות קרבי, אבל המנהל הרב ספי שרמן ביקש מהרפז לחשוף את הנוער גם לפרטי אותה תקרית. הרפז סיפר כיצד פיקד על המהומה. "מי שהשתתף היה רק קצינים מהסיבה שלא רציתי שחיילים בכלל יתעמתו ויגיעו למצב הזה. התחושה שלנו היא תחושה מעורבת צריך להגיד בין עלבון לתסכול, שהמשימה של חייל צה"ל בסוף היא לפנות, לקחת יהודי שמתפרע, מקלל אותו, קללות שהן חמורות מאוד בעיני כמו נאצי או דברים מהסוג הזה, ורוגם אותנו באבנים", תיאר סמח"ט אפרים. "התחושה שזה לא אמור להיות המשימה שלנו, זה לא אמור להיות חלק מהעבודה שלנו וזה מצד אחד וזה באמת תחושה לא טובה ואני אומר את זה פה: אנחנו מצפים מהמדינה שהיא תעשה, תפעל בחומרה נגד כל הדברים האלה על מנת להוקיע אותם מהשורש".

"זו תופעה בשולייים אבל היא לא שולית"

"זה לא רק מדינה זה גם מי שמחנך. זו תופעה אולי בשוליים אבל זו לא תופעה שולית לצערי, זה העניין. מאידך כשאנחנו באים לפה ושומעים על 97% שמתגייסים אז זה מחמם את הלב", הוסיף הרפז. "אנחנו רצינו לעשות לזה סטופ ולהגיד זה השוליים של השוליים והמיינסטרים של החברה הדתית לא שם, והיה לנו חשוב להביא את הסמח"ט אלינו הביתה".

על פרט אחד לא סיפר הסמח"ט, על האבן שנזרקה גם לאבן ראשו ופגעה בו קלות. מוסדות חינוך נוספים בציונות הדתית הביעו רצון גם הם במפגשים מהסוג הזה. בסיום השיחה הבוקר אמר מנהל התיכון לתלמידים: "מי שמרים יד על צה"ל בעצם מרים יד נגד עצמו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק