הפצמ"רים שנורו לדרום הכילו זרחן

חבלנים שבדקו את רכיבי הנפלים של פצצות המרגמה שפגעו הבוקר במערב הנגב הבחינו בשאריות של החומר זרחן, שהשימוש בו אסור על פי החוק הבינלאומי. בעבר ספגה ישראל ביקורת על כך שעשתה שימוש בזרחן במבצע עופרת יצוקה ברצועה

שתי פצצות המרגמה שהתפוצצו הבוקר במערב הנגב הכילו חומר רעיל מסוג זרחן - כך התגלה בתום הבדיקה שערכו חבלני המשטרה בנפלים. הפצצות נחתו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ולא גרמו לנפגעים או לנזק.

הפעם האחרונה שבה עשו הפלסטינים שימוש בזרחן הייתה באוגוסט האחרון, בפצצת מרגמה שנורתה לעבר קיבוץ כרם שלום. מדובר בחומר בעייתי מאוד - שלפי אמנות בינלאומיות, השימוש בו אסור. בין היתר, ספגה ישראל ביקורת בינלאומית נוקבת על כך שעשתה שימוש בפצצות זרחן במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

במרס האחרון נורה מהרצועה מטח פצמ"רים שלפי בדיקה של חבלנים, הכילו בחלקם זרחן, למרות שמדובר בנשק שאסור לשימוש על פי החוק הבינלאומי.

פצצת הזרחן: קטלנית ושנויה במחלוקת

כלי נשק המכילים זרחן ומביאים את החומר למגע עם עור אנושי גורמים לכוויות קשות בעור בעלות צבע צהוב שמדיפות צחנה של שום. לפי חלק מאמנות ז'נבה, שישראל אינה חתומה עליו, חל איסור מוחלט להשתמש בפצצות זרחן נגד מטרות אזרחיות וריכוזי אוכולוסייה.

האפשרות היחידה שבה מתיר החוק הבינלאומי שימוש בפצצות זרחן היא רק נגד מטרות צבאיות שניתן לבודדן באופן מוחלט מהאוכלוסייה האזרחית. בדוח גולדסטון של האו"ם על מבצע "עופרת יצוקה" נטען כי יומיים לפני תום המערכה ירו לוחמי צה"ל פגזי זרחן לעבר שכונת תל אל-הוואה שבעזה.

בצה"ל טענו אז כי ההחלטה לעשות שימוש בנשק הזרחני התקבלה באישור חריג מחשש לשלום לוחמי גבעתי שפעלו באותה הגזרה וכדי לאפשר להם להימלט מאזור שבו נשקפה סכנה לחייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק