תקלה בטיחות חמורה ב"כיפת ברזל"

אסון כבד נמנע בעת הפעלת מערכת "כיפת ברזל" בדרום: 20 טילים נפלו מהמערכת מגובה של 4 מטרים ליד חיילים וקצינים שעמדו בסמוך, ובדרך נס לא התפוצצו, כפי שחשפה כרמלה מנשה ברשת ב'. מפקד חיל האוויר אלוף נחושתן מינה ועדת חקירה לבדיקת התקלה והורה להפסיק לאלתר את כל פעולות האחזקה של המערכת עד סיום התחקיר הראשון

הנהלות לקויה של החיילים המתפעלים את מערכת "כיפת ברזל" גרמה לתקלה חמורה שכמעט עלתה בחיי אדם: כתוצאה מתפעול לא נכון של החיילים שמטפלים במערכת היירוט המתקדמת, טילים שהוצבו בה נפלו מגובה של ארבעה מטרים ליד חיילים וקצינים שעמדו בסמוך, כך דיווחה הבוקר כרמלה מנשה ברשת ב'.

מדובר ב-20 טילים שנפלו מהמשגר וניזוקו, רק בדרך נס הם לא התפוצצו. איש לא נפגע בתקרית, אולם בעקבות האירוע החמור הורה מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן למנות ועדת חקירה לבדיקת התקלה והורה להפסיק לאלתר את כל פעולות האחזקה של מערך ההגנה האווירית עד סיום התחקיר הראשון.

התקרית אירעה במהלך במהלך פעילות אחזקה שוטפת של המערכת בבסיס צה"ל בדרום הארץ, והסתכמה במאות קילוגרמים של חומר נפץ שנפלו מהמשגר.

גורם ביטחוני הבהיר בריאיון לרשת ב' כי הכשל הוא כפול וכי הייתה רשלנות חמורה של החיילים ושל מפקדם שחרגו מהוראות בטיחות מחמירות במיוחד שלא קויימו. בנוסף מדובר גם בנזק כספי כבד מאוד, לאחר ש-20 טילים הוצאו מכלל שימוש.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "ביום שני האחרון מספר טילים של כיפת ברזל ניזוקו במהלך פעולות אחזקה. איש לא נפגע והנזק שנגרם לטילים נבדק על ידי הגורמים המקצועיים. בעקבות האירוע הורה מפקד חיל האוויר על הקמת ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירועים ולהפקת הלקחים הנדרשים. כמו כן הופסקו מיידית פעולות האחזקה מסוג זה במערך ההגנה האווירית עד לסיום התחקיר הראשוני. בנוסף, במהלך שבוע הבא יתקיימו מספר פעולות להעלאת הכשירות, המיומנות והמודעות בנושא הבטיחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת