בהוראת היועמ"ש: נסגר תיק החקירה נגד ח"כ זועבי על המשט לעזה

בשל "קשיים ראייתיים ומשפטיים משמעותיים" שהתגלו, החליט עו"ד יהודה וינשטיין לסיים את הבדיקה שנגעה לאזרחים הישראלים שהיו על סיפון ה"מאווי מרמרה" הטורקית

תיק החקירה נגד ח"כ חנין זועבי מבל"ד ויתר האזרחים הישראלים שהשתתפו במשט הטורקי לעזה ב-2010 נסגר בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין. תחילה התמקדה החקירה בחשד שאלה היו מעורבים במעשי אלימות נגד חיילי צה"ל על סיפון האונייה "מאווי מרמרה".

כעבור זמן מה, הוחלט למקד את חקירת הישראלים שהשתתפו במשט לסוגייה האם אלו, במעשיהם, היו אחראים לעבירה של כניסה לשטח רצועת עזה שלא כדין - לפי חוק יישום תכנית ההתנתקות ולפי פקודת הארכת תוקף תקנות שעת חירום - יציאה לחו"ל.

לאחר בחינת מכלול הראיות הקיימות בתיק והסוגיות המשפטיות הנוגעות לעניין, החליט וינשטיין על סגירת התיק, וזאת בשל "קשיים ראייתיים ומשפטיים משמעותיים שהתגלו, הנוגעים הן להוכחת יסודות העבירה והן לשאלות משפטיות של תחולת דיני העונשין של ישראל על עבירות חוץ".

ח"כ זועבי: המשט - "חובה מוסרית ואנושית"

בתגובה על ההחלטה, מסרה ח"כ חנין זועבי כי היא אינה מופתעת מהמהלך. "התעקשתי לאורך כל הדרך כי השתתפותי במשט הייתה מעשה חוקי, פוליטי ולגיטימי למהדרין". היא הוסיפה כי מדובר היה "בחובה מוסרית ואנושית, עוד לפני החובה הפוליטית".

ח"כ זועבי אמרה כי בכך תמה תקופה קשה של דה-לגיטימציה והוסיפה כי "עכשיו יש מקום להתנצלות מצד אותם ח"כים שהסיתו נגדי".

ח"כ רגב: "נותנים גושפנקא לאויבי המדינה"

מי שמיהרה להגיב בזעם על ההחלטה היא ח"כ מירי רגב מהליכוד, שעוד בימים הראשונים אחרי המשט תקפה את זועבי בחריפות מעל דוכן הנואמים בכנסת וקראה לה בערבית: "לכי לעזה, בוגדת".

"המצב הזה לא ייתכן. כך אנו ממשיכים לגדל סוסים טרויאנים בחסות החוק", אמרה ח"כ רגב. את עמיתתה זועבי האשימה כי "היא שיתפה פעולה עם טרוריסטים נגד חיילי צה"ל. לחברת כנסת שהייתה על הסיפון וראתה מה עשו טרוריסטים ומחבלים לחיילי צה"ל היו צריכים לבטל את החיסיון. במקום להגן על חיילי צה"ל ועל החברה שלנו, אנו נותנים גושפנקא לאנשים שפועלים נגד המדינה".

על המהלכים שהיא מתכוונת לנקוט בנושא אמרה רגב כי תכנס לדיון את ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "לא יכול להיות שנשלח את הילדים שלנו למשימות כשאנחנו לא יכולים להגן עליהם", אמרה רגב. "היועמ"ש אמר את דברו, אבל יש מעליו עוד גורמים משפטיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת