מאיר דגן: "תקיפה באירן אופציה אחרונה"

"שולחן עגול" בנושא הגרעין האירני ודרכי קבלת ההחלטות בישראל התקיים היום במכללה האקדמית נתניה. בין המשתתפים בפאנל: ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, האלוף במילואים עוזי דיין וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי. דגן: "תקיפה צבאית - רק כשכלו כל הקיצים"

ראשי מערכת הביטחון לשעבר התכנסו הערב לדיון מיוחד בנושא הגרעין האירני. בין המשתתפים ב"שולחן העגול": ראש המוסד לשעבר מאיר דגן וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי.

"תקיפה צבאית - אפשרות אחרונה"

בפתח דבריו התנצל מאיר דגן על האיחור בהגעה לכנס ועל כך שיקצר בדבריו משום שנתפס לו הגב. במהלך דברי ההתנצלות שחרר דגן אמירה משונה: "אני חש, לא נעים לי לומר, כמו נושך כריות", זאת לקולות צחוק ומבוכה מהקהל.

"איום התקיפה הצבאית - בעיניי זו אופציה שמונחת על השולחן, אופציה שצריכה להיות אמינה ואפשרית, אבל לשמור אותה רק כאלטרנטיבה אחרונה, כשכלו כל הקיצים", אמר ראש המוסד לשעבר. דגן הזהיר כי השיח הציבורי בישראל על תקיפה באירן "עשוי להוביל את האירנים למציאות שבהם הם ישברו כלים, ובמקום ללכת בהליכה זהירה, תוך התחשבות בדרישות הקהילה הבינלאומית - הם ישברו את הכלים ויפעלו במהירות הגדולה ביותר להשגת יכולת גרעינית".

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי נשא גם הוא דברים בכינוס והתייחס לאופציה הצבאית: "הצלחתה של תקיפה באירן איננה מובטחת". פרי הוסיף כי "צריך להיערך לאפשרות שבסופו של דבר יהיה באירן נשק גרעיני". ראש השב"כ לשעבר ביקר את היערכות הממשלה לאיום האירני ואמר כי "הממשלה, השמינייה, הקבינט - לא מיטיבים לקיים דיונים מעמיקים ולא משתבחים בניתוחים אסטרטגיים מעמיקים מספיק". עוד הוסיף פרי כי לדעתו אין כל פסול בניהול דיון ציבורי בשאלת התקיפה באירן.

במסגרת הכינוס, שנערך במכללה האקדמית נתניה, הציגו ראשי מערכת הביטחון לשעבר את עמדתם בנושא הגרעין האירני ותהליך קבלת ההחלטות שנעשה בישראל. באירוע השתתפו גם ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר האלוף במילואים עוזי דיין, מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במילואים איתן בן אליהו וכן סגן שר הביטחון לשעבר ד"ר אפרים סנה.

 בצה"ל הכריזו: הקמת "מפקדת עומק"

השיח אודות תקיפה אפשרית באירן והמשך התחמושתה הגרעין עשו את שלהם, ובצה"ל הכריזו בשבוע שעבר על הקמת "מפקדת עומק" - שאנשיה יהיו אמונים על תכנון פעולות ומשימות שונות בייעדים ארוכי טווח המרוחקים מגבולות ישראל.

מי שמונה לעמוד בראש המפקדה הוא אלוף (מיל') שי אביטל - שישוב ללבוש מדים. הוא ואנשיו יעסקו, בין היתר, בפעולות שונות הנוגעות לרפובליקה האיסלאמית ובהברחות הנשק משטחה אל רצועת עזה ודרום לבנון.

תפקידה העיקרי של המפקדה החדשה יהיה בכך שאנשיה יפעילו יחידות שונות שיישלחו למשימות ביעדים מרוחקים. ההכרזה על הקמתה באה לאחר עבודה מאומצת שנמשכה כמה חודשים - שבסופה הורה הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, על יציאתה של התכנית לדרך. בשורות היחידה החדשה צפויים לשרת כ-100 קצינים.

מפקד המפקדה, אביטל, ישוב לשירות בצה"ל אחרי תשע שנים באזרחות. בימי מלחמת לבנון הראשונה הוא שימש מפקד סיירת מטכ"ל ומילא את התפקיד גם במהלך חטיבת אוטובוס קו 300 בכביש החוף. מאוחר יותר הוא מילא את תפקיד מפקד חטיבת שריון, וכן פיקד על אוגדה משוריינת ועל גיס. ב-2006 הוא ניסה לפנות לפוליטיקה כשהתמודד לכנסת ברשימת קדימה - ולא הצליח לזכות במקום ריאלי. מאז ועד 2009 הוא שימש מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו חדשות 2 בפייסבוק