צבא העולים? עלייה דרסטית במספר העולים החדשים המתגייסים לצה"ל

לצד ההשתמטות הגוברת, מספרם של העולים החדשים שהתגייסו לצה"ל בשנים האחרונות בעלייה של מאות אחוזים. הסיבה: ציונות, מצב כלכלי קשה ואנטישמיות. המדינות שמהן מגיעים הכי הרבה: ארה"ב, רוסיה וצרפת. אכ"א: רובם גברים והיקף גדול מהם מגיע לתפקידי לחימה

עלייה חדשה בגיוס עולים חדשים (דובר צה"ל)

עולים על מדים: בזמן שבכירי מערכת הביטחון לא ישנים בשל הירידה החדה במספר המתגייסים, מנתונים של אגף כוח האדם עולה דווקא מגמה הפוכה בקרב העולים החדשים. מנתונים שסוכמו לאחרונה של שנים 2010-2008 חלה עלייה דרסטית במספר העולים המתגייסים לשורות הצבא.

אם בשנת 2008 התגייסו כ-600 עולים חדשים, בשנת 2010 התגייסו קרוב ל-2,000 עולים, עלייה של מאות אחוזים. קצינה בכירה באכ"א סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי רוב המתגייסים הם גברים וכי היקף גדול מאוד מהם גם הולך לתפקידי לחימה בזרועות השונות.

דירוג: מהן שמונת המדינות המובילות מהן המתגייסים העולים מגיעים?

1. ארצות הברית

2. רוסיה

3. צרפת

4. אוקראינה

5. בריטניה

6. קנדה

7. ארגנטינה

8. מולדובה

בצה"ל מסבירים כי הסיבות לגיוסם של העולים שונות. "חלקם באים בגלל אנטישמיות שחוו במדינותיהם, חלק בגלל ציונות ואהבה לארץ וחלק בגלל מצב כלכלי קשה", סיפרה קצינה בכירה באגף כוח האדם. "יש גם כאלה שהיו פעם אחת בארץ בביקור או בפרויקט 'תגלית' והתאהבו". לצבא מגיעים גם חיילים ממדינות רחוקות ואקזוטיות. "יש חיילים שעלו מזימבבואה, פוליניזיה, גואטמלה ואפילו מחוף השנהב", הוסיפה הקצינה הבכירה.

עם זאת, בצבא עדיין מודאגים מתופעת ההשתמטות ההולכת וגוברת. "נתוני הגיוס מחפירים", אמרה ראש אכ"א האלוף אורנה ברביבאי בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בשבוע שעבר. "רבע מהגברים וכמעט מחצית מהנשים לא מתגייסים". ברביבאי הוסיפה כי "נעלמה הבושה" והצהרה של נשים על דתיותן על מנת לא להתגייס נעשתה לגיטימית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת